Karşılıklı bağımlılık yaklaşımı üzerinden AB enerji güvenliğinin sağlanmasında Türkiye'nin rolü
Turkey's role in EU's energy security over interdependency appoach
  1. Tez No: 479027
  2. Yazar: EMİNE ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Enerji, bir cisim ya da sistemin iş yapabilme yeteneğidir. Başka bir ifadeyle enerji, kuvvet uygulayabilmek için ihtiyaç olan potansiyel güçtür. İktisadi olarak bir ekonominin büyüklüğü, o ekonominin toplam nihai ürün çıktısıyla belirlenmektedir. Ürün çıktısını oluşturmak için ise enerji girdisinin önemi oldukça büyüktür. Ekonomiler üretimde bulunmak ve bu üretimi devam ettirebilmek için yoğun enerji girdisine gereksinim duyarlar. Enerji kaynaklarına sahip olsunlar ya da olmasınlar enerji gereksinimi ekonomi büyüdükçe artar. Enerjinin üretildiği ve pazarlandığı coğrafi alanlar arasındaki ilişkinin büyüklüğü ile doğru orantılı olarak, coğrafi konumun jeopolitik değeri artar. Enerjiye sahip olan ülkelerin Dünyadaki yeri mutlak lokasyon olarak önemlidir. Enerji, bir ülkenin ekonomik ve sosyal gelişiminin en temel ve sürükleyici ihtiyaçlarındandır. Bugün dünyada tüketilen enerji, çok sayıda enerji kaynağından elde edilmesine rağmen petrol, doğal gaz ve kömür gibi fosil kaynaklar, bu kaynakların %87'sini kapsamaktadır. Enerji çağımızda ülkelerarası ilişkileri ve ülkelerin ekonomik, siyasi ve sosyal gelişimini etkilemektedir. Enerji tüketiminde meydana gelen artış ve bu artışın devamı yönündeki beklenti ülkelerin enerji kaynaklarına ucuz, kesintisiz ve güvenilebilir bir biçimde ulaşma isteğine artırmaktadır. Bu kapsamda izlenen politikalar geliştirmektedirler. Türkiye coğrafi konumu itibariyle dünyanın önde gelen enerji tedarikçileri ile büyük tüketicileri arasında doğal bir coğrafi köprü konumundadır. Bu konumu nedeniyle enerji merkezi ve koridoru olabilecek Ülke küresel enerji jeopolitiği ve Avrupa'nın doğal gaz arz güvenliği için büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy is the ability of an object or a system to perform an action. In other words, energy is the potential power needed to apply force. Economically, the size of an economy is determined by the sum of the final products of that economy. The energy input is of rather large importance for creating the output of the product. Economies need intensive energy input in order to be in production and to sustain this production. Whether they have energy sources or not, the energy requirement grows as the economy grows. The geopolitical value of a region increases in direct proportion to the size of the relationship between the geographical areas in which the energy is produced and marketed. Countries owning energy resources have a place in the world as an absolute location.Energy is the most fundamental and entrenched need for economic and social development of an country. Fossil fuels such as oil, natural gas, and coal cover 87% of energy sources, although the energy consumed in the world today is derived from a large number of sources. Energy also affects international relations and the economic, political and social development of countries. The increase in energy consumption and the expectation of continuity of this increase are bringing along the desire of countries to reach their energy sources in cheap, uninterrupted and reliable ways. Countries are developing policies in this context. Turkey is a natural geographical bridge between the world's leading energy suppliers and large consumers in terms of her geographical location. Because of this position, our country, which has the potential of being a center and a corridor in terms of the transfer of energy, is of capital importance for global energy geopolitics and the safety of natural gas supply in Europe.