F 3:6 generasyonunda pamuk (gossypium hirsutum L.) döl sıralarının tam ve kısıtlı sulama koşullarında verim,verim bileşenleri ve lif kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield, yield components and fiber quality parameters of cotton (gossypium hirsutum L.) progeny rows at F 3:6 generation under full and deficit irrigation conditions
- Tez No: 479040
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma F3:6 generasyonunda tek bitki döl sıralarının tam ve kısıtlı sulama koşullarında verim, verim bileşenleri ve lif kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın uzun dönemde ki amacı ise kuraklık stresine dayanıklı pamuk çeşitlerinin geliştirilmesidir. Bu deneme Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama alanında tam (%100) ve kısıtlı (%50) sulama koşullarında yürütülmüştür. Tam sulama denemesinde 76 tek bitki, kısıtlı sulama da 68 tek bitki, Carizma, Gloria, Carmen, Claudia ve Elsa kontrol çeşitleri ile birlikte Augmented deneme desenine göre, 4 tekerrürlü olarak sıra arası 70 cm, sıra üzeri 20 cm, sıra uzunluğu 12 m olacak şekilde ekilmiştir. Tam sulama koşulunda koza açma gün sayısı, bitkide koza sayısı (adet/bitki), lif inceliği (mic) ve üniformite indeksi (%) dışında kalan, kısıtlı sulama da ise lif inceliği (mic) ve üniformite indeksi (%) dışında kalan tüm özellikler bakımından genotipler arasındaki farkın önemli olduğu saptanmıştır. Bu çalışma sonucunda tek bitki döl sıraları; verim, verim bileşenleri ve lif kalite özellikleri bakımından birlikte değerlendirildiğinde; tam sulama koşullarında, Carmen X Tamcot-22, Carmen X Nazilli-503, Carmen X Nazilli-503, Nazilli-503 X DPL-90, BA-308 X Carmen, kısıtlı sulama koşullarında ise Nazilli-503 X Tamcot-22, Carmen X Nazilli-503, Nazilli-503 X Ş-2000, Carmen X Tamcot-22, BA-308 X Nazilli-503, tek bitki döl sıraları ümit verici döl sıraları olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the yield, yield components and fiber quality parameters in a single plant progeny rows at F3:6 generation under, the full and deficit irrigation conditions. The experiment was conducted at Adnan Menderes University, Agriculture Faculty in full and deficit conditions.In the full irrigation experiment, 76 single plants, and in the experiment of deficit irrigation 68 single plants were planted. In addition, planting system was designed based on experimental design of Augumented by performing 4 replications by 70 cm of row spacing and 12 m of row length. Under full irrigation boll number per plant (boll/plant), fiber delicacy (mic), number of days to open cocoon and deficit irrigation conditions fiber delicacy (mic), uniformity index (%) ; ıt was determined that the difference between the genotypes was important in terms of all the features except for the genotypes.In the performed study, along with the result of the evaluation of the yield for the single plant progeny rows, component of the yield, and fiber quality characteristics was determined that Carmen X Tamcot-22, Carmen X Nazilli-503, Carmen X Nazilli-503, Nazilli-503 X DPL-90, BA-308 X Carmen, which is the single progeny rows, are promising in the full irrigation conditions. Also, as known single progeny rows Nazilli-503 X Tamcot-22, Carmen X Nazilli-503, Nazilli-503 X Ş-2000, Carmen X Tamcot-22, BA-308 X Nazilli-503 have been detected as promising hybrids in the deficit irrigation conditions.