Semptomatik irreversibl pulpitisli mandibular molar dişlerde farklı anestezi uygulama tekniklerinin etkinlikleri
The efficacy of different anesthesia application techniques on mandibular molar teeth with symptomatic irreversible pulpitis
- Tez No: 479066
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KONT ÇOBANKARA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mevcut klinik araştırmanın amacı; semptomatik irreversibl pulpitisli mandibular 1. veya 2. molar dişe sahip hastalarda inferior alveolar sinir bloğu (İASB), Gow-Gates (GG), İASB + bukkal infiltrasyon (Bİ) ve İASB + intraosseöz anestezi (İO) olmak üzere dört farklı anestezi uygulama yönteminin anestetik başarısını belirlemek amacıyla planlandı. Araştırmaya, yaşları 18-65 arasında değişen, mandibular 1. veya 2. molar dişine semptomatik irreversibl pulpitis teşhisi konulmuş olan toplam 120 acil hasta dahil edildi. Hastalar her bir grupta toplam 30 hasta olacak şekilde rastgele dağıtıldı. İASB ve GG anestezi uygulama tekniklerinde toplam 1.8 ml anestezik solüsyon uygulanırken, İASB+Bİ ve İASB+İO anestezi tekniklerinin herbirinde 1.8+1.8 ml olacak şekilde toplam 3.6 ml anestezik solüsyon uygulandı. Derin dudak uyuşukluğu sağlanan ve soğuk testine negatif cevap alınan hastalarda endodontik giriş kavitesi ve preparasyon işlemlerine başlandı. Hastaların tedavi aşamalarında (endodontik kavite açılması, koronal pulpaya ulaşılması ve kanallara giriş olmak üzere) hissettikleri ağrı düzeyleri Heft-Parker VAS skalası ile belirlendi. İşlemler esnasında hiç ağrı hissetmeyen (HP-VAS oranı = 0) veya hafif düzeyde ağrı hisseden (HP-VAS oranı ≤ 54) hastalarda anestezi başarılı kabul edildi. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) (BM, Somers, New York, ABD) programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Araştırma sonucunda İASB, GG, İASB+Bİ ve İASB+İO grupları için anestezik başarı oranları sırasıyla %63.3, %60, %70 ve %93.3 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the present prospective clinical study was to compare anesthetic success of four different anesthetic application methods including inferior alveolar nerve block (IASB), Gow-Gates (GG), IASB + buccal infiltration (BI) and IASB + intraosseous anesthesia (IO) in patients experiencing symptomatic irreversible pulpitis in mandibular first or second molars. A total of 120 emergency patients were included in the study, ranging in age from 18 to 65 years, with the diagnosis of symptomatic irreversible pulpitis of the mandibular first or second molar teeth. Patients were distributed randomly, with a total of 30 patients in each group. A total of 3.6 ml of anesthetic solution was applied to each of the IASB + BI and IASB + IO anesthesia techniques (1.8 + 1.8 ml for each), while a total of 1.8 ml of anesthetic solution was applied for IASB and GG anesthesia application techniques. Endodontic access cavities and preparation procedures were initiated in patients with deep lip numbness and negative response to cold test. The levels of pain felt by the patients during the treatment phase (endodontic opening, access to coronal pulp and entrance into the channel) were determined by the Heft-Parker VAS scale. Anesthesia was considered successful in patients with no pain (HP-VAS ratio = 0) or mild pain (HP-VAS ratio ≤ 54) during the procedure. The results obtained were statistically analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program (BM, Somers, New York, USA). As a result, anesthetic success rates were determined as 63.3%, 60%, 70% and 93.3% for IASB, GG, IASB + BI and IASB + IO groups, respectively. IASB + IO group was found to be significantly more successful than the other groups (p 0.05). Provided that research limitations are taken into consideration; it was concluded that the use of IASB or GG alone as anesthesia method in patients with symptomatic irreversible pulpitis of mandibular molar teeth was inadequate and that the use of additional IO anesthesia instead of additional BI in order to increase IASB success was a more advisable method.