Farklı açıda yerleştirilmiş implantlarda ölçü hassasiyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of impression accuracy for implants at different angulations
  1. Tez No: 479065
  2. Yazar: HANDE ÇITIR YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR İNAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dental ölçü, kayıtları saklamak veya restorasyon üretmek için mevcut yapının pozitif bir replikasını oluşturmak amacıyla kullanılır. İmplant diş hekimliği için ağızdaki çalışma koşullarını bir laboratuvar ortamına yansıtmak teknik olarak hassastır ve implant tedavisinin başarısı için kritiktir. Hatalı bir ölçü kaydı protezde uyumsuzluklara, biyolojik ve mekanik komplikasyonlara neden olur. Vida kaybı, vida veya implant kırığı, okluzal uyumsuzluklar gibi pek çok sorun protezlerin uyumunun bozulmasından kaynaklanır. Bu nedenle implant üstü protezlerin başarısında üst yapının implantlara ve abutmentlara pasif uyumu önemli bir rol oynar. Üst yapının pasif uyuma sahip olmasının nedenleri multifaktöryeldir. Ölçü prosedüründe, analogların yerleştirilmesi esnasında, alçı model hazırlama aşamasında ya da protez yapımındaki hatalar uyumun bozulmasına yol açar. Çeşitli ölçü teknikleri, splintleme yöntemleri, ölçü maddeleri, hassasiyeti etkileyen implant açısı, derinliği, koping dizaynı gibi pek çok faktör ölçü hassasiyetinin değerlendirildiği pek çok çalışmanın konusu olmuştur. Çalışmada faklı açıda yerleştirilmiş implantların, farklı ölçü materyalleri ve tekniklerle elde edilen ölçülerinin ölçü hassasiyetini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Otopolimerizan transparant akrilik rezinden elde edilen iki ana modelden birine 4 adet implant paralel şekilde, diğerine ise farklı açılarda (20o,15o,10o,5o) yerleştirildi. Bütün implantlar cerrahi rehberler kullanılarak planlanan açılarda ve konumlarda modellere yerleştirildi. İki farklı ölçü tekniği (direkt ve snap-on) ve bu tekniklere uygun ölçü başlıkları kullanıldı. Ölçüler için 3 faklı ölçü maddesi (polieter, vinil polisiloksan, vinil polieter silikon) kullanıldı ve toplam 12 adet ölçü modeli ile 2 adet ana model üç boyutlu tarayıcı ile tarandı. Ana modelleri referans alınarak çalışma modellerinde lineer ve açısal ölçümler yapılmış ve sonuçlar grafikler ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda hiçbir çalışma modelindeki implant tam olarak ana modeldeki konumunda transfer edilememiştir. Vinil polieter silikon ölçü maddesi açının artışından en olumsuz etkilenen ölçü maddesi olmuştur. Açılı implantlar varlığında direkt ölçü tekniği snap-on tekniğinden daha olumlu sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Dental impression is used to produce a positive replica of the structure for use as a permanent record or in the production of a dental restoration. Depicting same working conditions as in the mouth to a laboratory setting for implant dentistry is technically sensitive but critical to the success of implant therapy. An inaccurate impression may result in prosthesis misfit, which may cause biological and/or mechanical complications. Various mechanical complications such as loosening of screw, fracture of screw or implant, and occlusal inaccuracy may have been arisen from prosthesis misfit.Because of this passive fit of superstructure on implants and abutments has much importance in the success of implant prosthodontics. Reasons why prosthetic superstructure not exhibit passive fit are multifactorial. Faults can be occur in impression procedure, analogue placement, during duplicate cast making and fabricating the prostheses. Various implant impression techniques,splint techniques, impressions materials, and other factors related to the accuracy such as implant angulation and depth, design of copings are studied for accuracy. In this study, accuracy of different impression materials and techniques in angulated implants was evaluated. Four paralel implants were placed to one of the main models made from autopolymerizing transparent acrylic resin, and to the other main model four implants were placed with different angulations (20o, 15o, 10o, 5o). All of the implants were placed by using surgical guides. Impressions were made with two different impression techniques (direct and snap-on) and proper impression copings were used these techniques. Three different impression materials (polyether, polyvinyl siloxane and vinyl polyether silicone) were used to make impressions and all 12 duplicate casts and 2 main models were scanned with a 3-D scanner. Taking main models' data as reference, linear and angular measurement variations of study models were compared with graphics. As a result, none of the study models transferred the exact implant positions in the main models. Vinyl polyether silicone is an impression material which was effected the most negatively from the increasing of angulation. The results of direct impression technique are found more accurate than snap-on technique in angulated implants.