Metal, metaloksit ve karbon tabanlı nanoparçacık katkılı organik faz değişken malzemelerin termal özelliklerinin deneysel olarak belirlenmesi
Experimental determination of thermal properties of organic phase change materials doped nanoparticles based carbon and metal oxide, metal
  1. Tez No: 479209
  2. Yazar: BETÜL YEŞİM ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT NAZLI TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Faz değişken malzemeler (FDM), düşük sıcaklık değişimi göstererek katıdan sıvıya veya sıvıdan katıya geçiş yapabilen yüksek oranda enerji depolama kabiliyetine sahip malzemeler olarak tanımlanmaktadırlar. FDM'lerin enerji depolama kabiliyeti esasen faz değişimi esnasında gerçekleşen gizli enerji depolama prosesine dayanmaktadır. Yüksek gizli ısıları sebebiyle FDM'ler hafif ağırlıklarına karşılık yüksek miktarda enerji depolama kabiliyetine sahiptirler. Yüksek oranda enerji depolama kabiliyeti FDM'lerin bir çok mühendislik alanında kullanılmasına imkan vermektedir. Bu mühendislik uygulamaları uzay, havacılık, askeri, tekstil, otomotiv ve inşaat olarak sıralanabilir. FDM'ler gerekli çalışma sıcaklığına göre faz değişimi gerçekleştirecek biçimde üretilebilmektedir. Uygulamada kullanılan katı-sıvı FDM'ler organik, inorganik ve ötektik olarak üç ana kategoriye ayrılmaktadır. Bunların arasından organik FDM'ler; yüksek gizli ısı ve düşük buhar basıncına sahip olma, yüksek enerji depolama kabiliyetine sahip olma, korozif olmama, katılaşma işlemi sırasında subcooling özellik (erime başlangıç-katılaşma sonlanma sıcaklığı,erime sonlanma- katılaşma başlangıç sıcaklığı arasındaki fark) göstermeme, kimyasal reaksiyona girmeme(kararlı olma) ve kolay ve ucuz temin edilebilme gibi özelliklerinden dolayı daha çok tercih edilmektedir. Bütün bu olumlu özelliklerine karşılık organik FDM'lerin bilinen tek dezavantajları düşük ısıliletim katsayısına sahip olmalarıdır (k
Özet (Çeviri)
Phase change materials (PCM), showing the low temperature change can transit from solid to liquid or from liquid to solid and are defined as materials having a high energy storage capability. In fact, the enerji storage capability of PCMs is based on the actualization of the hidden enerji storage process during phase change. Due to its hidden high heat, PCMs have the ability to store large amounts of energy despite their light weight. The ability of high energy storage makes it possible to use PCMs in a wide range of engineering. Aerospace, aviation, military, textile, automotive and building can be mentioned. PCMs can be produced so as to perform according to the required operating temperature. The solid-fluid PCMs used in applications can be divided into three main groups: organic, inorganic and euctectic PCMs are prefered due to high latent heat, low vapor pressure, high energy storage capability, non-corrosive, not showing subcooling (difference between melting onset and solidification ending temperature or melting ending and solidification onset temperature.) features during the solidification process, not entering chemical reactions (be committed) and being easily accessible. The coefficent of low thermal conductivity (k