Kohesif enerjinin kimyasal sertlikle ilişkisinin araştırılması
Research on the relationship between cohesive energy with chemical hardness
- Tez No: 479212
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kimyasal sertliğin dengelenmesi ilkesi, literatürde yer alan önemli elektronik yapı prensiplerinden biridir. Bu tezin ilk aşamasında kimyasal sertliğin dengelenmesi ilkesi ve Brasch grup elektronegatifliği denklemi dikkate alınarak yeni bir moleküler sertlik denklemi türetilmiştir. Türetilen moleküler sertliğin geçerliliğini kanıtlamak için denklemin sonuçları Datta'nın geometrik ortalama denkleminin sonuçlarıyla kıyaslanmıştır. Bu tezin ikinci aşamasında türetilen moleküler sertlik denkleminin yeni bir uygulaması olarak moleküllerin kohesif enerjisini hesaplanması için kullanılabilecek yeni kohesif enerji denklemleri türetilmiştir. Türetilen kohesif enerji denklemleri deneysel verilerle oldukça uyumlu sonuçlar sağlamaktadır. Kohesif enerji, inorganik iyonik kristallerin kararlılıklarının bir ölçüsüdür. Maksimum sertlik ilkesine göre, kimyasal sertliği yüksek olan moleküller daha kararlıdır. Dolayısıyla türetilen kohesif enerji denklemleri maksimum sertlik ilkesinin geçerliliğininde bir kanıtı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Chemical Hardness Equalization Principle is one of the important electronic structure principle given in the literature. In the first stage of this thesis, considering hardness equalization principle and Brasch group electonegativity equation, a new molecular hardness equation was derived. to prove the validity of the derived molecular hardness equation. The results of mentioned molecular hardness equation were compared with Datta's geometric mean equation. In the second stage of this thesis, as a new application of the molecular hardness equation derived in the first stage, new cohesive energy equations that will be used to calculate the cohesive energy of molecules were derived. Derived cohesive energy equations provide compatible results with experimental data. Cohesive energy is a measure of the stability of inorganic ionic crytals. According to maximum hardness principle the molecules having high molecular hardness value are more stable compared to others. For that reason, derived cohesive energy equations can be considered as evidence of the validity of the maximum hardness principle.