Tuğla dolgu duvarların plastik atık malzeme, lifli polipropilen ve geogrid ile güçlendirilmesi
Strengthening brick filling walls with plastic waste material, flexible polypropylene and geogrid
  1. Tez No: 479267
  2. Yazar: MUHAMMED NURULLAH ATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK KAÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, yığma yapılarda ve dolgu duvarlarda kullanılan standart 19019085 mm 8,5'luk yatay delikli tuğlalarla üretilmiş duvar numunelerinin güçlendirilmemiş ve farklı yöntemler ile güçlendirilmiş durumdaki davranışları incelenmiştir. Derz harcı için standartlarda belirtilen oranlarda çimento su ve agrega kullanılarak duvarlarda kullanılacak sıva hazırlanmıştır. 34 toplam 12 adet numune üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Deney numunelerinin boyutları 82082090 mm civarındadır. Güçlendirilmiş tuğla duvarların deneylerinde, deformasyon ölçümleri LVDT sensörleri kullanılarak ölçülmüştür. Üç numune güçlendirilmeden yalın bir şekilde şahit olarak alınmış, üç adet numune PVC katkılı harç ile güçlendirilmiş (beyaz lifli karışım), üç adet numune siyah lifli polipropilen (siyah lifli) harç ile güçlendirilmiş, üç adet numune ise geogrid malzemeyle güçlendirilmiştir. Tüm numunelerde diyagonal basınç yüklemesi altında deney yapılmıştır. Yapılan bütün deneyler İskenderun Teknik Üniversitesi Yapı Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiş ve yükleme monotonik (doğrusal) olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research includes the searching behaviors of walls which have been reinforced by using 190x190x85 bricks and also the walls which have built by same materials and reinforced by different methods. The mortar of the walls has mixed with the same ratio. Usage of cement and aggregate are shown in this thesis. 12 different sample has created by separating 3x4. The size of the samples selected approximately 820x820x90 mm. During this experience, the deformations of the each sample has measured by LVDT sensors. 3 sample occur this experience as unreinforced form and the others results have compared with them. 3 of the samples has reinforced by PVC material which also can call as white fiber mixing. Another type of the sample was 3 walls created by polypropylene. This reinforcing material can also call as Black fiber mixing. The last type of the samples has created by Geogrid systems. All of the types and each sample has experienced under diagonal stress. These experiences have done in İskenderun Technical University Laboratory and the stress occurred with a linear direction.