8 katlı bir betonarme binada tuğla dolgu duvara bağlı yumuşak kat oluşumu
Soft story formation attached to brick infill wall in an 8-storey reinforced concrete building
- Tez No: 890165
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, 8 katlı bir betonarme yapıda yumuşak kat oluşumu incelenmiştir. Tuğla dolgu duvar ve perde duvar sayısına bağlı olarak toplamda 9 adet model üzerinden tuğla dolgu duvar ve perde duvarların yanal rijitliğe verdiği katkı gözlemlenmiştir. Bu modellerin doğrusal olmayan statik itme ve zaman tanım alanında dinamik analizi yapılmıştır. Tuğla dolgu duvarlar için eşdeğer basınç çubuğu modellemesi yapılmıştır. 11 adet deprem ivme kaydı kullanılarak, 9 adet modelin kolon hasar durumuna bağlı olarak boyuna donatı birim uzama, beton birim kısalma ile göreli kat ötelemesi oranları, plastik mafsalların oluşumları kıyaslamalı bir şekilde 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ne göre yorumlanmıştır. Perde duvarların artmasıyla göreli kat ötelemesi oranlarının sınırlandığı ve yapının rijitliğini arttırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soft story formation in an 8-storey reinforced concrete structure was examined in this study. The contribution of brick infill walls and shear walls to lateral rigidity was observed through a total of 9 models depending on the number of brick infill walls and shear walls. Nonlinear static thrust and time-history dynamic analysis of these models were performed. equivalent pressure bar modeling was done for brick infill walls. Using 11 earthquake acceleration records, longitudinal reinforcement unit elongation, concrete unit shortening and relative storey drift rates, and the formation of plastic hinge, depending on the column damage status of 9 models, were interpreted comparatively according to the 2018 Turkey Building Earthquake Regulation. It has been observed that with the increase of shear walls, the relative storey drift rates are limited and the rigidity of the structure increases.