Hz. Aişe'ye yöneltilen eleştiriler
Criticism directed to Aisha
  1. Tez No: 479401
  2. Yazar: İLHAN ALTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULVAHAP ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
İslâmî ilimlerin hemen hemen bütün alanlarında önemli bir konuma sahip olan Hz. Âişe gerek hayattayken, gerekse vefatından sonra birçok tartışmanın ortasında yer almıştır. Hz. Âişe, Hadis ilminde ise daha çok sahâbeye yönelttiği tenkidleriyle ön plana çıkmıştır. Hz. Âişe'nin tam ve sağlıklı bir profilinin ortaya konulması için kendisine yönelik eleştirilerin de değerlendirmeye alınması gerekmektedir. Bu çalışmada Hz. Âişe profilinin bu yönü ele alınmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ana hatlarıyla Hz. Âişe'nin hayatından bahsedilmektedir. İkinci bölümde ise Hz. Âişe'nin ilmî kişiliği ele alınmış, özellikle Hadis ilmindeki konumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın asıl konusunu oluşturan üçüncü bölümde Hz. Âişe'ye yönelik eleştiri, tenkid, uyarı ve iddialar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aisha, who has an important place in almost all fields of Islamic sciences, has been subject to many discussions both when she was alive and after her death. Aisha came into prominence with her criticism that she directed rather to the companions of Prophet Muhammad in the science of Hadith. In order to be able to form a complete and reliable profile of Aisha, the criticism directed to her must be taken into consideration, as well. In this study, this aspect of Aisha's profile is handled. The study consists of three chapters. In the first chapter, Aisha's life is mentioned with main lines. In the second chapter, the scholarly personality of Aisha is discussed and especially her position in the science of Hadith is tried to be determined. In the third chapter, which forms the primary concern of the study, the criticism, disapprobation, warnings and claims directed to Aisha are addressed.