Nietzsche'nin Platon eleştirisi
Nietzsche's critique of Platon
- Tez No: 479449
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Platon ve Nietzsche'nin felsefe tarihindeki yeri ve önemini belirlemeyi, Nietzsche'nin Platon Eleştirisi'nin hangi alanlarda ve ne yönde olduğunu detaylı bir şekilde ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmamızda, ana hatlarıyla Platon ve Nietzsche felsefelerinin temel kavramları tanıtılmış, Nietzsche'nin genel olarak Platoncu felsefeye, özel olarak da Platon'a yönelik eleştirilerinden bahsedilmiştir. Nietzsche varoluşun anlamını arıyordu. Platon'a göre varoluşun amacı idealar dünyasına ulaşmaktı ve bu içgüdüleri yok sayarak sadece akıl aracılığıyla mümkün olabililirdi. Platon'un aksine Nietzsche, var olmanın insanın tüm içgüdüleriyle, duyularıyla birlikte diri ve özgür olması, bu dünyayı ve oluşun ebedi tekerrürünü olumlaması, yaşamın tüm yönleriyle onaylanması demek olduğunu düşünür. Ancak bu şekilde décadance halindeki insan aşılarak üstün insan'a ulaşılacaktır. Bu dünyanın dehşetine ve saçmalığına karşı varoluşa anlam kazandırmak ise sadece sanat ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research that aims to establish the place and importance of Plato and Nietzsche through the history of philosophy and to put forth the extent and the aspects of Nietzsche's critique of Plato in detail, focuses on explaining the basic concepts of Plato and Nietzsche's philosophies, generally Nietzsche's approach to Plato based philosophy and specially Nietzsche's critique of Plato. Nietzsche was searching for the meaning of the existence. According to Plato, purpose of existence was to reach the world of ideas and this can be only be accomplished with mind by ignoring instincts. Unlike Plato, Nietzsche thinks of existence as affirmation of this world and eternal recurrence, approval of life with all aspects, and humans being alive and free with all of their senses and instincts. Only this way humans can exceed the décadance form and become the overman. Yet giving meaning to existence against the world's terror and absurdity, can only be possible with art.