Marmara denizi'nde parapenaeus longirostris (Lucas, 1846)'in populasyon yapısı, bolluk ve av oranlarının zamansal-alansal değişimleri
Spatial-temporal variations in population structure, abundance and catch rates of parapenaeus longirostris (Lucas, 1846) in the sea of Marmara
  1. Tez No: 479494
  2. Yazar: MUKADDER ARSLAN İHSANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İŞMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, Marmara Denizi'nde Ekim 2011-Temmuz 2014 tarihleri arasında altı av bölgesinde aylık olarak algarna ile gerçekleştirilen örneklemelerle derinsu pembe karidesinin (Parapenaeus longirostris, Lucas 1846) populasyon yapısı; birim av (CPUE-kg/s), stok miktarı (CPUA-kg/km2) ve zamansal ve alansal değişimleri ile türün populasyon parametreleri; boy dağılımı, boy-ağırlık ilişkisi, kondüsyon faktörü, büyüme parametreleri, ölüm parametreleri, sömürülme oranı ve eşey oranı tespit edilmiştir. Marmara Denizi'nde derinsu pembe karidesin ortalama birim av değeri (CPUE) 8,4 kg/s ve 1650 N/s bulunmuştur. Bölgesel olarak en yüksek birim av Tekirdağ (2.bölge; 10,1 kg/s) ve Silivri (6. Bölge; 15,1 kg/s) av sahasında, en düşük birim av Yalova (5. Bölge; 3,4 kg/s) av sahasında tespit edilmiştir. Derinlik konturlarına göre P. longirostris'in birim av değerleri 50-100 m'de 8,5 kg/s, ≥100 m'de 7,0 kg/s olarak tespit edilmiştir. Türün biyoması (CPUA) 354 kg/km2 olarak bulunmuştur. Türün biyomas değeri en fazla Tekirdağ (2. Bölge), Silivri (6. Bölge), en düşük Yalova (5. Bölge) av sahalarında saptanmıştır. Ölçülen 36288 adet bireyde toplam boy (TL), karapaks boyu (CL) ve toplam ağırlık sırasıyla 34-175 mm (107 mm), 8-41 mm (22,6 mm), 0,2-28,9 g (6,1 g) olarak bulunmuştur. P. longirostris'in karapaks boy-ağırlık ilişkisi W=0,0022*CL2,52 olarak hesaplanmıştır. Büyüme parametreleri toplam boyda L∞=199,5 mm, k=0,47, t0=-0,5 yıl , karapaks boyunda L∞=42 mm, K=0,35, t0=-0,69yıl tespit edilmiştir. Toplam ölüm (Z), doğal ölüm (M), balıkçılık ölüm (F) ve sömürülme oranları (E) sırasıyla; 1,60, 0,61, 0,99 ve 0,62 bulunmuştur. Populasyonun erkek-dişi oranı 1:1,3 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, temporal and spatial changes of catch per unit effort (CPUE-kg/h), stock amount (biomass-kg/km2), population structure of Parapenaeus longirostris, and current situation of the stocks, effects of beam trawl were determined in the Sea of Marmara. Samples were obtained by beam trawls monthly between October 2011-July 2014 and population parameters; size distributions, length-weight relationships, condition factor, growth-mortality parameters and sex rates were determined. The catch per unit effort value (CPUE) and abundance index of deep water pink shrimp were found 8,5 kg/h and 1545 N/h in the Sea of Marmara. The highest CPUE values were estimated region 2 (10,1 kg/h) and region 6 (15,1 kg/h). The lowest value was in region 5 (3,4 kg/h). According to depth contours, catch per unit effort values were determined as 8.8 kg/h in 50-100 m, 7 kg/h in ≥100 m. Biomass of the species was found 354 kg/km2 in the Sea of Marmara. The maximum value of biomass were in Tekirdag and Silivri and the lowest value was in the Yalova. 36288 individuals were measured, total length (TL), carapace length (CL) and weight (g) values were found as 34-175 mm (107 mm), 8-41 mm (22.6 mm), 0,2-28,9g (6,1g), respectively. Carapace length-weight relationship was calculated as W=0.0022*CL2.52. Growth parameters were determined as L∞=199,5 mm, k=0,47, t0=-0,5 in total length, L∞=36,8 mm, k=0,37, t0=-0.69 y in carapace length. Total mortality, natural mortality, fishing mortality and exploitation rates were found 1,60, 0,61, 0,99 and 0,62, respectively. Male-female ratio was found as 1:1,3.