Şeker pancarı, bakla ve mısırda tuz stresinin transpirasyona etkisi
Effect of salt stress on the transpiration rate of maize, sugar beet and faba bean
  1. Tez No: 479559
  2. Yazar: AYŞE TUĞÇE CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÇOKUYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada şeker pancarı, bakla ve mısırda tuz stresinin transpirasyona etkisinin görülmesi amaçlanmıştır. Bitkiler hasattan önce tuz (125 mM) stresine maruz bırakılmışlardır. Çalışma su kültüründe, kontrollü şartlar altında büyüme odalarında yürütülmüştür. Tuz stresi altında bitkiler büyümede azalmalar göstermiş ancak bu azalmalar farklı oranlarda gerçekleşmiştir. Tuz stresinin birinci fazının etkisiyle mısır bitkisi yaprak alanında ve hem gövde hem kök yaş ve kuru ağırlığında daha fazla azalma göstermiştir. Şeker pancarı tuza dayanıklı olduğundan dolayı bakla ve mısıra göre daha az etkilenmiştir. Transpirasyon oranında ise şeker pancarı, bakla ve mısır farklı oranlarda azalmalar göstermişlerdir. Transpirasyon oranında en fazla azalma baklada görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to see effect of salt stress on the transpiration rate of maize, sugar beet and faba bean. The plants were exposed to 125mM salt solution before harvest. The study was carried out in growth chambers under controlled conditions in aquaculture. Plants under salt stress showed decreased growth but the response differed for each plants type studied. With the effect of the first phase of salt stress, corn plants showed more reduction in leaf area and both shoot and root fresh and dry mass. Sugar beet was less affected than faba bean and maize because it was resistant to salt. At the rate of transpiration, sugar beet, bean and maize decreased at different rates. The greatest reduction in the rate of transpiration was seen in the faba bean.