At dişi kendilenmiş mısır hatları ile şeker mısır kendilenmiş hatları arasındaki melezlerin bazı agronomik performanslarının belirlenmesi
Determination of some agronomic performance in crosses between dent corn inbreds and sweet corn inbreds
  1. Tez No: 479558
  2. Yazar: AYTEN PEKBAĞRIYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma, 2016-2017 yıllarında Ege Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanlarında kurulmuştur. Denemenin amacı, kendilenmiş at dişi mısır ile kendilenmiş şeker mısır genotipleri arasındaki melezlerin F1 generasyonlarında bazı agronomik özelliklerinin incelenmesiyle yüksek verimli ve kaliteli hibrit şeker mısır hatlarının geliştirilmesidir. 2016 yılında, 2 adet anne ebeveyn kendilenmiş şeker mısır hattı ile 1 adet baba ebeveyn kendilenmiş at dişi mısır hattının melezlemeleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan melezlemelerden elde edilen 2 adet (9 x 66 melezi ve 57 x 66 melezi) F1 hibrit tohumlukları, ebeveyn olan kendilenmiş mısır hatları ile birlikte Mayıs 2017'de tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak ekilmiştir. Çalışmada, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, koçan çapı, kavuzlu koçan ağırlığı, taze koçan ağırlığı, koçan randımanı, koçanda tane sayısı, koçanda tane randımanı ve taze koçan verimi özellikleri incelenmiştir. Çalışmadaki, tüm agronomik özellikler için her iki melez kombinasyon da şeker mısır ebeveyninden daha yüksek değerler vermiştir. Denemede 9 x 66 şeker mısır x at dişi hibriti 57 x 66 melezine göre daha yüksek bir performans göstermiştir. Bu melez genotipin tane kalite ve duyusal özellikleri de incelenerek ticari bir şeker mısır hibriti olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the experimental fields of Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops in 2016-2017 wheat growing season. The aims of this study were to investigate some agronomical traits of the F1 generations derived from sweet corn x dent corn crosses and to develop promised sweet corn hybrids with high yield and quality properties. The crosses between parents were done at in 2016, two sweet corn inbred lines were used as female parents while one dent corn inbred line was used as the male parent. F1 seeds of two hybrids (9 x 66 and 57 x 66) were sown with their parents on May, 2017 in randomized complete block design with three replicates. Plant height, height of first ear, ear diameter, cob weight with husk, ear weight without husk, ear/husk index, grain number per ear, grain/ear index and fresh grain yield traits were measured. The sweet corn x dent corn hybrid 9x66 showed more performance than 57 x 66 hybrid in terms of all measured traits in the research. It has been concluded that after evaluating the quality and sensory characterization this hybrid (9 x 66), it can be used as a commercial sweet corn cultivar.