Kentsel organik atıklardan biyometan üretimi için yüksek katı madde yüklemeli özgün biyoproses konfigürasyonunun incelenmesi
Evaluation of a novel bioproces configuration with high solid loading for biomethane production from organic fraction of municipal solid waste
- Tez No: 479577
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ AZBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Çevre Mühendisliği, Bioengineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle kentsel katı atıkların organik fraksiyonları ile gerçekleştirilen anaerobik çürütme sistemlerinde kullanılabilecek bir optimum bazal ortam kombinasyonu belirlenmesi amaçlanmıştır. Kentsel katı atıkların organik fraksiyonlarını temsilen meyve ve sebze atıkları kullanılmış ve bu atıklar yazlık ve kışlık olmak üzere mevsimsel olarak ikiye ayrılmıştır. Anaerobik konsorsiyum aktivitesinde önemli olduğu düşünülen 11 farklı iz metal ile Plackett Burman istatistiksel analiz metodu kullanılarak küçük ölçekte BMP reaktörlerinde bir optimizasyon çalışması gerçekleştirilmiş ve bu atıklar için kullanılabilecek iz metal formülasyonları elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında pilot ölçekli özgün kuru anaerobik çürütme sisteminde kentsel katı atıkların organik fraksiyonları ve tavuk atıklarıyla ko-substrat uygulaması, kentsel katı atıklarda mezofilik ve termofilik sıcaklık uygulaması ve Plackett Burman metoduyla bulunan optimum iz metal karışımları ilavesi ile denemeler yapılarak sistem performansı gözlenmiştir. Çalışma sonucunda kuru anaerobik çürütme sisteminin iki fazlı sistemler gibi çalıştığı ve anaerobik çürütme prosesinin hidroliz ve asidojen fazının kuru fermentasyon reaktörü içerisinde, metanojen fazın ise perkolasyon tankında gerçekleştiği gözlenmiştir. Ko-substrat uygulaması ile sistem performansı ve biyogaz üretimlerinin artırılabileceği, iz metal ilavesinin ise proses sürelerini kısaltabileceği ve metanlaşmayı hızlandırabileceği görülmüştür. İz metal ilavesinin kuru fermentasyonda ortaya çıkan uzun başlangıç periyolarını kısaltmak ve düşük metan verimlerini artırmak amacıyla kullanılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine an optimized trace metal combination on the biogas production from the organic fraction of municipal solid wastes by using an advanced statistical method (Plackett-Burman). In addition, process performance of a novel pilot scale dry digestion system was evaluated. The best trace element ccombinations which is obtained from Plackett Burman statistical analysis was tested in the dry digestion system. The results indicated that the trace element addition had positive effects on the biogas production during batch dry operations. TM supplementation also provided a positive impact in both methane content (enriched methane) and process time (shorter reaction time). It has been shown that TM supplementation can be used to overcome the long start up period and low methane productivity problems of dry AD processes.