Synthesis of di-nuclear metal complexes, their anticancer and catalytic properties
Di-nükleer metal komplekslerinin sentezlenmesi, antikanserojen ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 479643
  2. Yazar: SERDAR BATIKAN KAVUKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde asıl amaç: farklı tip ligand özelliklerine sahip köprülü bimetalik komplekslerin sentezlenmesi, onların antikanser, antimikrobiyal ve katalitik etkilerinin araştırılması ve geliştirilmesidir. Son yıllarda artan kanser hastalıkları, cis-platin ve platin dayalı kanser ilaçlarının yetersiz kalması ve yan etkileri yüzünden yeni ligand ve metal türlerine gereksinim duyulmuştur. Diğer taraftan endüstriyel ve tibbi açıdan değerli kimyasalların üretimi için etkin ve seçici katalizörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Etkin katalizör ve antikanser ilaç hazırlanmasında metal ve ligand büyük öneme sahiptir. Metalin türü, sayısı, yükseltgenme basamağı, kordinasyon sayısı gibi özellikler önemliyken ligandlarda sterik ve elektronik özellikler ön plana çıkar. Bimetalik sistemlerde metaller arasındaki elektronik etkileşim, antikanser özelliği ve katalitik aktiviteyi etkilediği son çalışmalarda görülmüştür. İki metal arasındaki elektron iletimi π-konjuge bağlarıyla sağlanır ve dolayısıyla metallerin yükseltgenme basamağını değiştirir. Ligandların tek dişli veya çok dişli olması kompleksin kararlılığını ve çözünürlülüğünü etkiler. Yine, liganda bağlı subtituentler veya gruplar, organik ve su ortamındaki çözünürlülüğü belirler. İlaveten bileşiklerin nötral veya iyonik olması suda ve organik çözücüde çözünürlüğü belirler. Hazırlanan komplekslerin hidrofilik(suyu seven) veya hidrofobik (suyu sevmeyen) olması lidanda bağlı gruplarla değiştirilebilir. Kompleklerde ligandlara bağlı substituentlerin uzun zincirli alkil gruplarının olması yağlarda çözünürlüğü artırırken sudaki çözünürlüğü azaltır. Bu bilgiler ışığında altı farklı tip bimetalik komplekslerin sentezi, antikanserojen, antimikrobiyal ve katalitik özelliklerinin çalışılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
:The main objective in this thesis ; synthesis of different types of ligands having the properties of bridged bimetallic complex, research and development of their anticancer and antimicrobial effect. Growing cancers in recent years are needed for new types of ligands and metal because of cis-platinum and platinum-based cancer drugs inadequate and side effects.On the other hand is needed for effective and selective catalysts for the production of valuable chemicals from an industrial and medical. Metal and ligand are of great importance in preparing effective anticancer drugs. Whereas important properties of metals are type and number of oxidation states, coordination number, the steric and electronic properties of the ligand are important.Recently,studies has been shown that between the metals in the bimetallic system affected electronic interaction, anticancer properties and catalytic activity.Electron conduction between the two metals is provided by the π-conjugated bonds and thereby change the metal's oxidation. Single-threaded or multi-threaded ligands affects complex stability and solubility.Also, substituents or groups bound ligand is determined by the resolution in the organic and aqueous. In addition to being neutral or ionic compound determines the solubility in water and the organic solvent. Prepared complex hydrophilic (water-loving) or hydrophobic (water hating) be replaced by ligand dependent group. Substituent long chain alkyl groups attached to the ligand in the complex is decreased solubility in water while increasing the solubility in oil. In the light of this information, synthesis, physical, anticancer, anmicrobial properties and catalytic properties of four type complexes with different bridged structures have been targeted.