Horizontal transformations between platform independent metamodels of software agents
Yazılım etmenlerinin platform bağımsız üstmodelleri arasında yatay dönüşümler
- Tez No: 479666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GEYLANİ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çok-etmenli sistemler (MAS) için alana-özgü modelleme dillerinin (DSML) geliştirilmesi sırasında günümüzde izlenen geleneksel yaklaşım DSML'in her farklı etmen çalıştırma platformunda fonksiyonel olabilmesi amacıyla yeni modelden modele ve modelden metne dönüşümlerin en baştan itibaren tasarımına ve uygulanmasına ihtiyaç duymaktadır. Bu tezde, MAS DSML'lerinin etmen platformu desteğinin genişletilmesini daha etkili bir bir hale getirmek amacıyla MAS DSML'leri arasında birlikte işlerliğin kurulmasına dayanan alternatif bir yaklaşım önerilmektedir. Klasik ya da geleneksel yaklaşıma göre bu yeni birlikte işlerlik yaklaşımının kullanımının etkinliği her iki yaklaşımın uygulanması için gerekli olan model-güdümlü mühendisliğin anlatımı ve değerlendirilmesi ile tezde yer almaktadır. Yaklaşımların kullanımları da etmen tabanlı bir hisse alışveriş sisteminin model-güdümlü geliştirilmesini kapsayan bir durum çalışması üzerinden örneklenmiştir. Değerlendirme sonuçları önerilen yeni birlikte işlerlik yaklaşımının geleneksel yaklaşıma göre ihtiyaç duyulan tüm dönüşümlerin tasarımı ve uygulanması göz önüne alındığında daha az geliştirme zamanına ve efora ihtiyaç duyduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The conventional approach currently followed in the development of domain-specific modeling languages (DSMLs) for multi-agent systems (MASs) requires the definition and implementation of new model-to-model and model-to-text transformations from scratch in order to make the DSMLs functional for each different agent execution platform. In this thesis, an alternative approach, which considers the construction of the interoperability between MAS DSMLs for a more efficient way of platform support extension, is proposed. The feasibility of using this new interoperability approach instead of the conventional approach is exhibited by discussing and evaluating the model-driven engineering required for the application of both approaches. Use of the approaches are also exemplified with a case study which covers the model driven development of an agent-based stock exchange system. In comparison to the conventional approach, evaluation results show that the interoperability approach requires both less development time and effort considering design and implementation of all required transformations.