Bulut bilişim ve yazılım tanımlı ağ (SDN) teknolojisi tabanlı video akışlandırma sistem mimarisi
Video streaming architecture based on cloud computing and sofware defined networking technology
- Tez No: 479667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE SAYIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Klasik bilgisayar ağları mimarisine farklı bir yaklaşım olarak ön plana çıkan Yazılım Tanımlı Ağlar (ing. Software Defined Networking) son zamanlarda hem akademik hem de ticari alanda üzerinde çalışılan popüler bir konu haline gelmiştir. YTA teknolojisinde, kontrol düzlemi ve veri düzlemi birbirinden ayrılmış, kontrol düzlemi fonksiyonlarının merkezileştirilmesi ve özelleştirilmesi sağlanmıştır. Bu sayede, İnternet uygulamalarına spesific yönlendirme protokolleri tasarlanabilmektedir. Günümüzde İnternet trafiğinin önemli kısmını video trafiği oluşturmaktadır. Video akışlandırma uygulamalarında, sunucular üzerinde oluşan yükü azaltabilmek ve ölçeklendirme sağlayabilmek için, veri merkezi desteği ya da görevdeş ağ üzerinden aktarım tercih edilebilmektedir. Tez çalışması kapsamında YTA teknolojisi ve bulut bilişim veri merkezinden yararlanan video akışlandırma sistemleri geliştirilmiştir. Bu amaçla, uçtan uca ve görevdeş video akışlandırma sistemleri üzerine çalışılmıştır, Sonuçlar, veri merkezinde yönlendirme, ISS içinde yönlendirme ve veri merkezi maliyetleri göz önünde bulundurularak tez kapsamında önerilen yaklaşımların video istemci deneyim kalitesinde performans artışı sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Software Defined Networking (SDN), an emerging computer networking architecture, has recently become a popular area for both academic and commercial usage. In SDN technology, control plane and data plane are separated from each other, centralization and customization of control plane functions are provided. Thanks to this, routing protocols spesific to Internet applications can be designed. Today, video traffic is an important part of the Internet traffic. In video streaming applications, it is possible to use data centers or utilize a peer-to-peer network to reduce the load on servers and provide scaling.. The this thesis, video streaming systems that utilize SDN technology and cloud computing data center has been designed. For this purpose, end-to-end and peer-to-peer video streaming systems have been studied. It has been observed that proposed data center routing, intra-ISP routing and data center usage approaches provide an improvement in the video streaming client experience performance.