Teksel seleksiyon yoluyla elde edilen börülce genotiplerinin agronomik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of agronomic properties of cowpea genotype obtained from single plant selection
  1. Tez No: 479774
  2. Yazar: FERDİ SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KADRİ BOZOKALFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, seleksiyon yoluyla elde edilen 15 börülce genotipinin bazı morfolojik ve agronomik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, börülce yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapıldığı Ege Bölgesinin farklı yörelerinden toplanmış agronomik ve morfolojik özellikler yönünden karakterizasyonu yapılan ve agronomik özellikler yönünden üstün olduğu düşünülen genotipler kullanılmıştır. Genotipler tohum ekiminden vejetasyon süresi sonuna kadar bitki ve çiçeklenme özellikleri, bakla ve tohum özellikleri yönünden incelenmiş verim değerleri hesaplanmıştır. Genotipler arasında incelenen agronomik ve morfolojik özellikler yönünden yüksek varyasyon belirlenmiştir. Özellikle; bakla uzunluğu, bakla çapı, bakla genişliği, etüvde kuru madde miktarı, bakla ağırlığı, bitki başına verim ve dekara verim değerleri yönünden genotipler arasında önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca ıslah programlarında kullanılabilecek potansiyele sahip genotiplerin varlığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine some morphologic and agronomic properties of the selected 15 cowpeas genotypes. The plant material obtained from the gene pool collected from different province of the cowpea cultivated Aegean Region of Turkey, and characterized based on agronomic and morphological properties. The cowpea genotypes were evaluate for plant and flowering properties, pod and seed traits, and yield. Results showed that wide range of variability was assessing for agronomic and morphological properties of among the collection. The pod length, pod diameter, pod width, pod weight, pod dry matter content, yield per plant and total yield are the most discriminant traits. Furthermore, some genotypes showed the potential to be used in breeding programs.