Çizge veri tabanı üzerinde işlemler
Operations on graph databases
  1. Tez No: 479776
  2. Yazar: ÖZGE ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde yeni, gerçek hayatta uygulanabilir, Türkiye ve dünya için gelecek vadeden çizge büyük veri sistemlerinde çizge veritabanları konusunda inceleme ve uygulama yapmayı hedefledik. Gelecekte bu konunun popüler bir çalışma alanı olacağı kesindir. Bu konuda bilgi birikimi ve deneyim kazanmak tezin ana hedefleridir. Titan veritabanı sunduğu imkânlar bakımından çizge veritabanı alanındaki diğer rakiplerinden ayrılır. Hızlı dolaşıma ve farklı makinelerde işleme izin vermesi en temel avantajlarıdır. Ancak yeni bir teknoloji oluşu sebebiyle piyasada bu veritabanı teknolojisiyle geliştirilmiş proje sayısı kısıtlıdır ve yetkinlik kazanmış kişi sayısı azdır. Çizge Veritabanı konusunun bu teknoloji ile birlikte öğrenilmesi ve bu konuda deneyim kazanılması önem teşkil etmektedir. Tez kapsamında çizge veritabanları kullanılarak 2 ayrı veri tabanı tasarlanmış, gerçekleştirilmiş ve bu veri tabanları için çeşitli sorgular oluşturulmuştur. Ayrıca, çizge veritabanları ilişkisel veri tabanları ile bu örnekler üzerinden JOIN operasyonu sayısı göz önüne alınarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we aimed to examine and implement graph databases in big data systems which is a promising subject for Turkey and the world and it can be applied in real life. In the future it will be a popular field of study.The main aim of the thesis is to gain knowledge and experience in this field. The Titan database is separated from other competitors in the graph database in terms of facilities. The most essential advantages of Titan database are fast traversal and allowing processing on different machines. However, due to the emergence of a new technology, the number of projects developed with this database technology and qualified people in the market is limited.It is important to learn graph database with this technology and gaining experience in this subject. Within the scope of the thesis, 2 separate databases were designed and implemented using the graph databases, and various queries were made for these databases.Also, the graph databases are compared with the relational databases, taking into account the number of JOIN operations over these examples.