Ratlarda bisfenol A'nın sebep olduğu akciğer toksisitesi üzerine taurin ve kurkuminin koruyucu etkisi
The protective role of taurine and curcumin on lung toxicity of bisphenol A in rats
  1. Tez No: 479839
  2. Yazar: ELİF ATABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sentetik ksenoöstrojenler arasında bisfenol A (BPA) en önemli insan yapımı bileşiktir. Bu çalışmanın amacı, BPA'nın ratların akciğer dokusunda oluşturabileceği histopatolojik değişimleri incelemek, taurin ve kurkuminin koruyucu etkisini incelemek ve akciğer dokusundaki süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon-S-transferaz (GST) antioksidan enzim aktivitelerindeki ve lipid peroksidasyonu belirleyicisi olan malondialdehit (MDA) seviyesindeki değişiklikleri tespit etmektir. Çalışmada 250-300 g ağırlığında erkek Wistar ratlar kullanılmıştır. Bunlar her grupta 6 rat olmak üzere su, zeytinyağı, BPA, taurin, kurkumin, BPA+taurin, BPA+kurkumin uygulanan gruplardır. 4 hafta süren muameleden sonra her bir ratın akciğer dokusu ışık mikroskobunda incelenmiş ve akciğer dokularındaki SOD, CAT, GPx ve GST aktiviteleri ve MDA seviyeleri ölçülmüştür. Dördüncü haftanın sonunda kontrol, zeytinyağı, taurin ve kurkumin grupları arasında herhangi bir fark gözlenmemiştir. BPA muameleli grupta kontrol grubuna göre SOD, CAT, GPx ve GST aktivitelerinde azalma gözlenirken, MDA seviyesinde artış gözlenmiştir. BPA muameleli gruptaki ratların akciğerlerinde infiltrasyon, hemoraji, amfizem ve ara dokuda kalınlaşma gibi birtakım histopatolojik değişiklikler meydana geldiği görülürken, BPA+taurin, BPA+kurkumin muameleli ratların akciğerlerinde daha az olmakla beraber BPA grubuna benzer histopatolojik değişiklik gözlenmiştir. Sonuç olarak taurin ve kurkumin BPA'nın sebep olduğu akciğer toksisitesini kısmen azaltmış ancak tam olarak koruma sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
Among synthetic xenoestrogens, bisphenol A (BPA) is the most important man-made compound. The purpose of this study was to investigate the histopathological changes that can occur in the lungs of rats and to investigate the protective effect of taurine and curcumin and to investigate the effects of BPA on the antioxidant enzyme superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) and glutathione-S-transferase (GST) activity and the level of malondialdehyde (MDA) which is the determinant of lipid peroxidation. Male Wistar rats weighing 250-300 g were used in the study. These groups are water, olive oil, BPA, taurine, curcumin, BPA+taurine, BPA+curcumin and there were 6 rats in each group. After 4-weeks of treatment, each rat's lung tissue was examined under light microscope and SOD, CAT, GPx and GST activities and MDA levels in lung tissues were measured. At the end of the fourth week, there was no difference among control, olive oil, taurine and curcumin groups. In the BPA treated group, while a decrease was observed in SOD, CAT, GPx and GST activities, an increase was observed in level of MDA compared to control group. While some histopathological changes were detected in lung tissue in BPA treated group like infiltration, hemorrhage, emphysema, while less histopathological changes were observed in BPA+taurine, BPA+curcumin groups. As a result, taurine and curcumin significantly reduced BPA induced pulmonary toxicity in rats, but did not protect completely.