Motorlu testere talaşının yonga levha üretiminde değerlendirilmesi
Evaluation of chainsaw dust in particle board production
  1. Tez No: 479897
  2. Yazar: SIDDIK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İSTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, motorlu testere talaşının yonga levha üretimine uygunluğu araştırılmıştır. Çalışmada hammadde olarak sahil çamı, kayın ve dişbudak odunlarından elde edilen motorlu testere talaşı ile endüstriyel odun yongaları kullanılmıştır. Deney levhaları üre formaldehit tutkalı ile 3 tabaklı olarak üretilmiştir. Elde edilen levhaların fiziksel ve mekanik özellikleri standart yonga levha özellikleriyle karşılaştırılarak mortorlu testere talaşının yonga levha üretimine uygunluğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek yüzeye dik çekme direnci 0,51 N/mm2 ile EY kontrol grubunda görülürken, en yüksek eğilme direnci 12.84 N/mm2 olarak MTT kontrol grubu levhalarında elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde fiziksel ve mekanik özelliklerin genel amaçlı kullanımlar için gerekli özellikleri sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated to evaluate chainsaw dust in particle board production. Chainsaw dust chippings were used as raw material, obtained from the coast pine, beech and ash woods. Test boards were produced with 3 layers with urea formaldehyde glue. The physical and mechanical properties of the boards obtained were compared with standard particle board properties and the suitability of chainsaw dust for particle board production was determined. The highest internal bond was found on the MTT control group boards with a maximum bending strength of 12.84 N/mm2 while the internal bonding was seen in the EY control group at 0.51 N/mm2. When the results obtained are evaluated, it appears that the physical and mechanical properties provide the necessary properties for general purpose use.