Diyaliz tedavisi uygulanan ve uygulanmayan kronik böbrek yetmezlikli hastalarda protein oksidasyon ürünlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of advanced protein oxidation products in patient with chronic renal failkure treated dialysis or not
- Tez No: 479912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZAKET EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında replasman tedavisi alan ve almayan KBY hastalarının kan protein oksidasyon ürünlerinin düzeylerini değerlendirmek ve hasta kişiler ile sağlıklı kişileri karşılaştırmak için önce kontrol grubu (n=35) ve hasta grupları oluşturuldu. Hasta grupları replasman tedavisi almayan KBY hasta grubu (n=36), hemodiyaliz tedavisi gören hasta grubu (n=64) (öncesi ve sonrası olmak üzere) ve periton diyaliz tedavisi gören hasta grubu (n=21) olmak üzere şekillendirildi. Daha sonra AOPP ve AGE düzeyleri bakımından bu gruplar değerlendirildi. Çalışma sonucunda, replasman tedavisi almayan KBY hasta grubu AGE düzeyleri haricinde, diğer tüm grupların AOPP ve AGE değerlerinin kontrol grubu ile karşılaştırılması sonucunda artış saptandı. İstatistiksel olarak en önemli artışın ise hemodiyaliz hasta grubunda olduğu tespit edildi. Hiçbir grupta (grup içi değerlendirmeler sonucunda) AOPP ve AGE değerleri arasında ilişki saptanmadı. Bu sonuçlara göre KBY'nin oksidatif stresle birlikte seyrettiği, replasman tedavisi gören KBY hastalarında ve özellikle de hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda oksidatif stresin çok daha şiddetli olduğu, hemodiyaliz tedavisi gören gruptaki hastaların diyabet olup olmamasının sonuçları değiştirmediği gözlemlendi. Bu konuda yapılan çalışmaların sonuçları bir araya getirildiğinde, KBY hastalarında oksidatif stres oluşumunun birçok etkene bağlı olarak değişebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this these, control group (n=35) and patient groups were made up. In order to compare the levels of protein oxidation products. The patient groups were comprised CRF patient group (n=36) that don't receive replacement therapy, patients that receive either hemodialysis (n=64) or periton dialysis (n=21). And then these groups were assessed AOPP and AGE levels. The AOPP and AGE levels of the groups were significantly higher than the control group, except the group of CRY patients that don't receive replacement therapy. It was determined that the most significant increase were in the patient group receiving hemodialysis. AOPP and AGE levels were not correlated in any groups. According to this results, oxidative stres is higher in patients receiving replasman therapy especially hemodialysis. It was found that the results don't depend on the condition that whether hemodialysis patients are diabetic or not. As collecting the results of this and previous studies it is determined that formation of oxidative stres in CRY patients varies depending on many factors.