Kuraklık stresine karşı bazı tıbbi ve aromatik bitkilerin tepkileri
The response of some medicinal and aromatic plants against drought stress
- Tez No: 479989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SIVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışmada; yapay olarak yetiştiricilik yönünden potansiyel tıbbi ve aromatik bitki türleri olan, Brassica juncea (L.) Czern. (Hardal otu), Salvia officinalis L. (Ada Çayı), Satureja hortensis L. (Zahter), Tymus vulgaris L. (Fransız yaz kekiği), Ocimum minumum L. (Fesleğen), Mentha piperita L. (Nane), Hypericum perforatum L. (Sarı Kantaron) ve Prunella vulgaris L. (Yara otu) türleri tohumlarının farklı su stresi koşullarına tepkileri araştırılmıştır. Bu amaçla polietilen glikol (PEG 6000) çözeltisi kullanılarak tohumlara farklı su stresi koşulları (kontrol, -2, -4,-6, -8 Bar) uygulanmış ve uygulamanın Çimlenme Hızı (ÇH) ve Çimlenme yüzdesine (ÇY) olan etkileri değerlendirilmiştir. Varyans analizi ve Duncan testi sonuçlarına göre, türlerin su stresine dayanıklılıklarının farklı olduğu tespit edilmiştir. Çimlenme hızı yönünden Satureja hortensis en yüksek (%33) ÇH değeri gösterirken, Salvia officinalis, Tymus vulgaris ve Prunella vulgaris türleri %2 oranı ile en düşük çimlenme hızı değerlerini göstermiştir. En yüksek ÇH değeri gösteren Satureja hortensis en yüksek değerini %85 ile kontrol işleminde gösterirken, artan su stresi koşulları ile birlikte ÇH azalmıştır. ÇY yönünden de Satureja hortensis en yüksek (%45) ÇY değeri gösterirken, Salvia officinalis (%3), Tymus vulgaris (%8) ve Prunella vulgaris (%6) türleri en düşük ÇY değerlerini göstermiştir. Genel manada, su stresi derecesinin artmasına bağlı olarak çimlenme hızı ve yüzdesi değerlerinde düşüş görülmektedir. -8 Bar kuraklık stresi koşullarında hiçbir türde çimlenme elde edilememiştir. Çalışmanın sonuçlarının kurak ve yarı kurak bölgelerde tıbbi ve aromatik tür bitki yetiştiriciliğinde dikkate alınması ürün verimliliği ve sulama rejiminin düzenlenmesi yönünden katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of various drought stress on the seeds of Brassica juncea (L.) Czern., Salvia officinalis L., Satureja hortensis L., Tymus vulgaris L., Ocimum minumum L., Mentha piperita L., Hypericum perforatum L. and Prunella vulgaris L. which are potential medicinal and aromatic plant species in terms of cultivation, were examined. For that reason, various drought stress levels (Control, -2, -4, -6, -8 Bar) applied to the seeds with polyethylene glycol (PEG 6000) and the effects of this application on Germination speed (GS) and Germination percentage (GP) were evaluated. Based on variance analysis and Duncan test, difference among the species for drought resistance were determined. Satureja hortensis showed the highest GS (% 33) whereas Salvia officinalis, Tymus vulgaris and Prunella vulgaris showed the lowest (%2) degree of GS. The highest GS for Satureja hortensis observed in control treatment with % 85 and together with increasing drought stress, the GS is decreased. In terms of GP, Satureja hortensis showed the highest figure ( % 45) whereas Salvia officinalis (% 3), Tymus vulgaris (% 8) and Prunella vulgaris (% 6) showed the lowest level. As a general meaning, germination speed and germination percentage decreased together with increasing of drought stress level. No germination was obtained at -8 Bar stress level for the species. To be used of the result of this study will contribute the productivity and irrigation regimes of the cultivation of medicinal and aromatic plants in arid and semi-arid regions.