Tavşanlarda serbest kas fleplerinin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 480075
  2. Yazar: CENGİZ ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Serbest kas yada kas-deri flepleri ile ilgili sorunlara, transplantın seyrine ve meydana gelebilecek değişikliklere ışık tutabilmek için Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarında 26 tavşan üzerinde çalışılmıştır. Flepte meydana gelebilecek değişiklikler makroskobik, histopatolojik ve ENMG çalışmaları ile 15 haftalık bir sürede incelenmiştir. Uygun endikasyon ve uygun cerrahi teknikle uygulandığı zaman, serbest kas yada kas-deri flepleri ile yüz güldürücü sonuçlar elde etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
26 rabbits were studied at the Karadeniz Technical University Medical Faculty Surgical Research and Application Laboratory in order to be able to shed light on the problems related to the muscle-skin flaps of the free muscle and the changes that might occur in the transplantation of the transplant. Changes that may occur to the flap were examined by macroscopic, histopathological and ENMG studies over a period of 15 weeks. When applied with appropriate indications and appropriate surgical technique, it is possible to obtain satisfactory results with muscle-to-skin flaps in free muscle.