Gliserol ve keten tohumu yağının tiroidektomi sonrası adezyonları önlemedeki etkinliği
Efficacy of glycerol and flax oil as a anti-adhesive barriers after thyroidectomy.
- Tez No: 480099
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERHAN AYŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Tiroidektomi sonrasında oluşan adezyonların önlenmesinde lokal olarak uygulanan gliserol ve keten tohumu yağının etkinliği. Materyal ve Metod: Peritiroidal alanda postoperatif adezyonları önlemek amacıyla bu alana gliserol ve keten tohumu yağı uygulandı. Toplam 18 adet Wistar albino dişi sıçan (ortalama ağırlık: 275 gr, ortalama yaş: 4,5 ay) üç eşit gruba ayrıldı. İlk grup (n:6) %0,9 NaCl ile kontrol grubu, ikinci grup (n:6) gliserol ve üçüncü grup da keten tohumu yağı grubu (n:6) olarak belirlendi. Her grupta kullanılan sıvılar, subtotal tiroidektomi yapılmasını takiben peritiroidal alana 0.1ml enjekte edildi ve denekler postoperatif 14. gün sakrifiye edildi. Oluşan adezyonlar makroskobik ve mikroskobik olarak değerlendirildi. Bulgular: Makroskobik adezyon skor ortalaması kontrol grubunda 3,0±0,0gliserol grubunda 1,33±0,52 ve keten tohumu yağı grubunda 1,67±0,52 idi. Mikroskobik olarak yapılan histopatolojik fibrozis skor ortalaması ise kontrol grubunda 2,33±0,82, gliserol grubunda 0,67±0,52, keten tohumu yağı grubunda ise 0,83±0,75 idi. Her iki çalışma grubundan elde edilen makroskobik adezyon skorları gliserol grubunda %55.6, keten tohumu yağı grubunda %44,4 oranında, mikroskobik adezyon skorları ise gliserol grubunda %71,25, keten tohumu yağında %64,4 oranında azalmıştır. Çalışma gruplarının kendi aralarıda yapılan karşılaştırmada anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Tartışma:Gliserol ve keten tohumu yağıtiroid cerrahisi sonrası oluşan adezyonları azaltmada etkili olmakla birlikte gliserolün etkinliği daha belirgindir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we compare locally flax oil and glycerol aplication for reducing adhesions formationafter thyroidectomy in a rat model. Materials and methods: 18 female Wistar Albino rats (medium weight: 275 gr, medium age: 4.5 month) were randomly assigned to three groups. First group received %0.9 NaCl (n:6) is control group, second group received glycerol (n:6), third group received flax oil (n:6) as anti-adhesive barriers. In all groups, we used 0.1 ml liquid in the perithyroidal operation field and all rats were sacrificed on 14.th day. The surgical fields were evaluated for macroscopic and microscopicadhesion formation. Results:Medium macroscopic adhesion score in control group was 3.0±0.0, in glycerol group was 1.33±0.52 and in flax oil group was 1,67±0.53. Medium histopathological fibrosis score in control group was 2.33±0.82, in glycerol group was 0.67±0.52 and in flax oil group 0.83±0.75. Both glycerol and flax oil groups' histopahtological fibrosis scores and macroscopic adhesion scores were significantly low than control group (p0.05). Conclusions: This study suggests that both glycerol and flax oil decreases the incidence of posthyroidectomy adhesions in a rat model. And we noticed that glycerol is more effective.