Türkiye'de kontrbas konusunda yazılmış lisansüstü tezler üzerine bir çalışma
A study on the theses on the contrabass in Turkey
- Tez No: 480168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SEMİH BİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, YÖK müfredatında yer alan bireysel çalgı (kontrbas) eğitimi üzerine lisansüstü programlarında yazılmış tezler incelenmiştir. Yazılmış olan bu tezler doğrultusunda kontrbas çalgısı üzerine hangi yıllarda ve hangi lisansüstü program düzeyinde kaç adet tez yazıldığı saptanmaya çalışılarak, konu içerikleri doğrultusunda gruplandırılmıştır. Yapılan çalışmada, Türkiye'de lisansüstü programlarında yazılmış kontrbas konusunda toplam 25 adet lisansüstü tezi incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda tezlerin 23'ünün yüksek lisans tezi 2'sinin sanatta yeterlilik tezi 1'ininde doktora tezi olduğu tespit edilmiştir. Yıllara göre tez dağılımları yapıldığında, 2003, 2007 ve 2016 yılları hariç 2002 yılından 2017 yılına kadar her yıl kontrbas konusunda lisansüstü tezi yazıldığı tespit edilmiştir. İncelenen lisansüstü tezlerin konulara göre dağılımında, Tarihsel Gelişim başlığında 5 adet, Eser-Etüt-Metod Analizi başlığında 8 adet, Kontrbas Eğitimi başlığında 9 adet, Biyografi başlığında ise 3 adet tez yazılmış olduğu görülmüştür. Enstitü dağılımına göre ise 3 adet tez Eğitim Bilimleri Enstitüsünde, 1 adet tez Güzel Sanatlar Enstitüsünde diğer tezler ise Sosyal Bilimler Enstitüsünde yazılmıştır. Araştırma sonucunda, 16. yüzyıldan bu yana solo, orkestra ve eğitim çalgısı olarak kullanılan kontrbas üzerine yeterli sayıda tez çalışmasının yapılmadığı düşünülmektedir. Yapılan tezlerin konu içeriklerine bakıldığında kontrbas eğitimi üzerine az sayıda tez yazıldığı görülmektedir. Bu çalışmanın araştırmacılara literatür tarama konusunda önemli katkı sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, theses written in post graduate programs on individual instrument (contrabass) education in HEC curriculum are examined. In the direction of these theses written, in which years and at what level of the graduate program, how many theses are written is tried to be grouped according to the contents of the subject. A total of 25 master's thesis on the contrabass in the post-graduate programs in Turkey were examined. As a result of the examination, it was determined that 23 of the theses were master thesis, 2 of art competence thesis and 1 of doctoral thesis. When thesis distributions were made according to years, except for 2003, 2007 and 2016, it was determined that every year from 2002 to 2017, a master's thesis was written on the contrabass. In the distribution of the undergraduate theses examined, it is seen that there are 5 theses in the title of Historical Development, 8 in the title of Work-Study-Method Analysis, 9 in the title of Contrabass Education, and 3 in the title of Biography. According to the distribution of the institute, 3 theses are written in Institute of Educational Sciences, 2 theses are written in Institute of Fine Arts and 20 other theses are written in Institute of Social Sciences.