Soliter pulmoner nodülü olan hastalara uygulanan PET/BT çalışmasında tüm vücut BT yerine sadece toraksa yönelik çekilen BT'nin etkileri.
The effects of only thoracic CT scan instead of whole body CT scan in patients with solitary pulmonary nodule, who are applied PET/CT scan.
- Tez No: 480204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE DAĞLIÖZ GÖRÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve amaç: Konvansiyonel metodlarla SPN tanısı konulan hastalarda metabolik karakterizasyon amacıyla uygulanan F-18-FDG PET/BT görüntülemede anatomik lokalizasyon ve attenüasyon düzeltme amacıyla kullanılan tüm vücut BT yerine, sadece toraksa yönelik BT çekerek hastanın maruz kalacağı radyasyon dozunu ne kadar azalttığımızı ve torakal bölge dışındaki alanları sadece NAC görüntüleri değerlendirmenin lezyonların sayısına ve klinik önemine etkilerini saptamayı amaçladık. Ayrıca F-18-FDG PET/BT görüntülemenin SPN' lü hastalarda malignite tespitinde doğruluk ve özgüllüğünü saptamayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Ekim 2012-Nisan 2014 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim dalına SPN metabolik karakterizasyon amaçlı F-18 FDG PET/BT taraması istenen, 200 hasta retrospektif olarak incelendi.Kriterlere uyan 102 hasta çalışmaya dahil edilerek, hastaların genel özellikleri, BT kaynaklı maruz kalınan radyasyon dozları, PET/BT ve PET (NAC) sonuçları kaydedildi. Bulgular: Torakal bölge dışındaki alanlar sadece NAC görüntüleri ile değerlendirildiğinde 15 hastada, 15 şüpheli fokal tutulumu açıklığa kavuşturmak için ek BT görüntülerine ihtiyaç duyuldu. lezyonların 6 tanesi PET/BT görüntülerinde de patolojik tespit edilmişti, bunlardan 4'ü malign olarak saptandı. NAC görüntüleri ile tespit edilen 9 lezyon fizyolojik/benign FDG tutulumları idi. Bu 102 hastanın hepsine standart görüntüleme olan verteks-üst uyluk BT görüntüleri alındı maruz kaldıkları ortalama radyasyon dozu; 7,79 ± 0,58 (dağılım: 7,60- 7,97) mSv olarak hesaplandı. Tüm hastalara sadece toraks BT çekilseydi maruz kalacakları ortalama radyasyon dozu ise 2,93 ± 0,28 mSv (dağılım: 2,84- 3,02) (~2.6 kat azaldı) olarak hesaplandı (p:0.001). PET BT'nin SUV max 2,5 eşik değeri kullanılarak malignite tanısındaki sensitivitesi ve spesifisitesi hesaplandığında; sensitivitesi %92,4 (%83,2-97,5) ve spesifisitesi % 82,8 (% 64,2-94,0) olarak bulundu. Sonuç: SPN' lerin malign, benign ayrımında kullanılan F-18 FDG PET/BT duyarlılığı ve özgüllüğü yüksek olan non-invaziv tanı testidir. Genel olarak hastalara tanı amaçlı kullanılan görüntüleme yöntemlerinin sayısının her geçen gün artıyor olması maruz kalınan radyasyon dozlarını da arttırmaktadır. Çalışmamıza dahil edilen 102 hastaya anatomik korelasyon ve attenüasyon düzeltme için kullanılan BT' yi tüm vücut yerine sadece torakal bölgeye uygulayarak 87 (%85.3) hastada BT kaynaklı radyasyon dozunu~2.6 kat azalttık. Torakal bölge dışındaki alanları sadece PET (NAC) görüntüleri ile değerlendirdiğimizde tüm vücut PET/BT' de patolojik raporlanan tüm lezyonlar (6 =%5.9) saptandı, ancak lezyon (9=%8.8 ) sayısında bir miktar artış oldu. Tüm bu nedenler göz önünde tutularak bu yöntem genç hasta popülasyonunda ömür boyu alacakları radyasyon dozunuda düşürmek adına kullanılabilir kılmaktadır. Ancak 15 (%14.7) hastanın, 15 lezyonunda ek görüntülemeye ihtiyaç duyularak tanıda yetersiz kalınması bu yöntemin kullanımınısınırlamaktadır. Ancak bu konuda geniş çaplı ve uzun vadede yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: We aimed to determine the clinical effects of investigation of extra-thoracic regions with non-attenuated correction(NAC) images and taking computed tomography for only thorax instead of whole body in order to decrease the radiation dose in defining the malignity risk among cases diagnosed with solitary pulmonary nodule (SPN) with conventional methods. Moreover, we aimed to define the sensitivity and specificity of F-18-FDG PET/CT imaging in daignosis of malignancy among patients with SPN. Material and Method:Between October 2012 and April 2014; 200 patients referred to Kocaeli University Nucleer Medicine Department for F-18 FDG PET/BT screening aimed at the metabolic characterization of SPN were retrospectively evaluated and 102 patients with the appropriate inclusion criteria were included in the study. The general features, exposed radiation doses, PET/CT and PET (NAC) results and if present the histopatthological data of the nodules are recorded. Results: In evaluation of patients with only NAC images ecxcept thoracic region, totally 15 patients required additional computed tomographies in order to define the suspected focal upholds. Six of these lesions were determined as pathological in PET/CT images and 4 of those were determined as malignant.Nine of lesions determined with NAC images were having physiologic/benign FDG upholds. Those patients who had vertex- thigh CT results had an approximately exposed to a radition of 7,79 ± 0,58 (range: 7,60- 7,97) mSv. However if they only had thorax CT, the exposed radiation dose would be calculated as 2,93 ± 0,28 (range: 2,84- 3,02) mSv (p:0.001) and decreased as ~2.6 times. When the sensitivity and specitiy of PET/CT is calculated in malignancy diagnosis with the threshold SUV max level of 2,5; sensitivity was 92,4% (83,2-97,5%) and the specificity was 82,8% (64,2-94,0%). Conclusion: F-18 FDG PET/CT is a method with high sensitivity and specificity in malign/benign differentiationof SPN. In general, the increased number of radiological tests performed to the patients for the diagnosis also increases the exposed radiation dose. We have decreased the radiation dose due to CT as approximately 2.6 times by applying CT to thorax region instead of whole body which is used for anatomic correlation and attenuation correction in 87 (85.3%) of the 102 patients included. In evaluation of extra-thoracic regions with only PET (NAC) images, all lesions reported with whole body PET/CT (6; 5.9%) were also , however there was anincrease in lesion number (9; 8.8%). With all these reasons, in young patients this method may be regarded in order to decrease the radiation dose among young patients. However in 15 (%14.7) lesions of 15 patients, requirement of additional images in diagnosis limits the usage of this method. Larger studies with long follow-up periods are warranted.