Yabancı ve Türk basınında Missouri'nin İstanbul ziyareti ve yankıları
The reflections of the Missouri's Istanbul visit in foreign and Turkish press and its impressions
  1. Tez No: 480223
  2. Yazar: ÖMER OĞUZHAN DOSTİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Osmanlı - Amerikan İlişkileri çerçevesinde ilk ilişkilerin 1786 yılı itibari ile ortaya çıkışı ile Türk - Amerikan ilişkilerinin ilk basamağı atılmış oldu. 1939 'un sonları akabinde ise 2.Dünya Savaşı'nın başlayışı ve 1945'te sona erişi süreci içerisinde ortaya çıkan üç büyük güç olan İngiltere , Amerika ve Rusya ; kendi siyasi amaçları içerisinde Türkiye'nin dış politikasına da yansıyan birtakım kararlar aldı. Nitekim savaşın bitişi ile beraber Temmuz 1945'te“Postdam Konferansı''içinde daha önce ”Yalta“ya göre bir nebze daha başarısız bir anlaşma sürecinin geçirilmesi özellikle Sovyet Rusya - İngiltere içinde çok daha büyük sorunlara yol açmıştır. 2.Dünya Savaşı'nın da sonunda 1823 ”Monrie Doktrini“ Sonrasında kendisini Avrupa'daki gelişmelere kapayan Amerika , artık kendisini aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çekişmelere katılarak kendisini daha sonra bahsedeceğimiz , Türkiye'nin de deyimiyle ”Demokrasinin En Güçlü Kalesi“ konumuna getirecektir. Amerika ”Postdam“ süreci sonrasında Rusya'ya karşı olan uzlaşmacı ve pasif tavrından yavaş yavaş çekilecek artık Akdeniz dünyasındaki liderlik kimliğini İngiltere'nin elinden almaya başlayacaktır. Bizim de bu çalışmamızın konusu olan ve özellikle yer vereceğimiz kısım o dönemin Amerikan Başkanı Truman'ın 6 Mart 1946 da gönderilmesine karar verdiği kendi zamanının en büyük ”Savaş Gemileri“ nden birisi sayılan ve Amerikan Donanmasında ”BB - 63“ kod adıyla 2.Dünya Savaşının sonlandırılmasına büyük bir katkısı olan ”Missouri Savaş Gemisi" ve bu geminin ziyarete çıkışından İstanbul'a gelişi ve bu geliş sürecinin bizim basınımızda ve yabancı basındaki hangi başlıklarla çıkışına işaret edildiğini incelemek ve Türk halkının bu ziyaret çerçevesinde nasıl bir hazırlık süreci geçirdiğine kısa bir vurgu yaparak ziyaretin bitişi sonrasında ne gibi siyasi gelişmelerin vukuu bulduğuna değinmek olacaktır. Anahtar Kelimeler : Osmanlı Devleti , Amerika, Türkiye, Missouri Savaş Gemisi , 2.Dünya Savaşı
Özet (Çeviri)
With the starting of first relationship between Ottoman Empire and America which occurred in 1786 , also the diplomacy period has been opened between two states , But After the first world war and starting date of The Second world war which is 1936 and end1945 this long termed relationship has growed more and three state gained massive power in this second war. They were United States , England and Russia. İn their politicial benefits they have also taken some decisions for turkey either. Therefore with the ending of war in 1945 , showed that not only conference of Yalta was failed but also after that Postdam was a failiure too. And this failures led to more serious problems between England , Soviet Russia. Also the country which has closed to the on going matters in Europe with“Monrie Doctrine”; America find it neccessary to involve in this matters which we will discuss the matters in succeeding chapters.And with this second world war The United States were going to be“Fortress Of Democracy”for the Turkey as we will work on. After the Postdam and Moscow Conferencess , America will change its reasonable attitude to aggressive against Soviet Russia. And Also will take the England's title“Protector in East Mediterrenan”to himself after the Soviet's thought of invasion of east europe. In our work we will try to give information about visiting of Missouri Battleship which named as“BB-63”, the biggest battleship ever in it's own period , successor of ending the Second World War and given a task in 6 March of 1946 by Harry Truman , President of United States of America , coming to İstanbul and how Foreign Press commented about this event from exiting America and coming to Istanbul. Also point it in our press which titles used in this newspapers, and also stressing the how Turkish public prepared for this visiting and as a conclussion trying to explain how political attempts has been accured according to this. Keywords : Ottoman Empire , America , Turkey , Missouri Battleship , Second World War