Kur'ânı Kerîm'de i'tirâzî cümleler ve meâllere yansıması
Intermediate sentences in Quran and their reflections on the meanings
  1. Tez No: 480376
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Kur'ân-ı Kerîm'deki i'tirâz cümleleri ve meâllere yansımasını ele almaktadır. Çalışma esnasında kaynak olarak öncelikle klasik tefsir kitaplarından faydalanılmış, zaman zaman modern tefsir kitaplarından da yararlanılmıştır. Aynı zamanda i'tirâz ile ilgili nahiv ve belâgat kitaplarına da müracaat edilmiştir. Bu bağlamda öncelikle i'tirâzın gayeleri ve kelamda bulunabileceği yerler anlatılmıştır. Daha sonra Kur'ân-ı Kerîm'deki tesbit edilmiş 64 i'tirâz cümlesi, değerlendirilmeye çalışılmış ve bunların meâllerdeki yansıması ele alınmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses about the intermediate sentences in Quran and the reflections of those sentences on the meanings. Classical interpretation books has been used primarily as a source, modern interpretation books has also been used time to time. Syntax and rhetorical books has been utilized in the same time. In this context, purposes of intermediate and the parts that it could be included has been explained first. Then, 64 intermediate sentences which was determined in the Quran has been tried to be evaluated. And it has been also tried examining the reflections of those sentences.