Dört fıkıh mezhebine göre bain talak
Four Fıkıh by Mezhebine
  1. Tez No: 480413
  2. Yazar: RASHD IKRAM KARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAHİP BEROJE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bain talakla boşama şudur: Bir kimse, bir kadınla nikah-landıktan sonra, ister birleşme olsun, isterse olmasın kinayeli yani kapalı bir ifade ile karısını boşamışsa, bu boşama bain talakla yapılan bir boşama olur. Bir kimse, karısı ile henüz birleşmeden önce, onu bir sözle üç talakla boşasa, üç talakın üçü de verilmiş olduğundan kesin ayrılık icap eder. Fakat ayrı ayrı söylerse, ilk sözüyle bir talak meydana gelir; diğer ikinci ve üçüncü boşamalar sayılmaz. İlk boşama sözü hemen bain talaka döner ve nikah ortadan kalkar. Yukarda, kinayeli sözlerle yapılan boşamanın bain talakla boşama olduğunu söylemiştik. Talak, yani boşama kastedilme-den söylenen kinayeli, kapalı sözlerle korkutmak gibi bir düşünce varsa boşama olmaz. Ancak onunla boşamayı kaste-derse, o zaman boşama meydana gelmiş olur. Mesela: Sen bainsiz (bain talakla boşsun), haramsın, ipin boynundadır, ailene kavuş, sen salıverilmişsin, seni ailene bağışladım, seni ayırdım, işin elindedir, sen hürsün, örtün, çık, git, kalk koca ara, kocan değilim gibi sözler kapalı ifadelerdir. Eğer bir koca bu sözlerden herhangi bir kelimeyi karısına söylerse, o erkeğin niyetine bakılır: Bu sözle, karısını bir talakla boşamayı kasdetmişse, karısı bir bain talakla boş olur. iki talakla boşamayı kasdetmişse, karısı yine bir bain talakla boş olur. Eğer üç talakla boşamayı kasdetmişse, karısı üç bain talakla boş olur. Böyle bir boşamada, eğer kadın iki bain talakla boşanmış da karı-koca tekrar birleşmek istiyorlarsa, yapılacak şey şudur: Kadının iddeti çıkmış olsun olmasın, kadının rızası olmak üzere, yeniden mehir yapılıp, yeniden nikah kıyılır. Ama kadın ister ric'i talakla, isterse bain talakla boşanmış olsun, eğer üç talak varsa, artık o karı-koca birleşemezler. Onun bir tek yolu vardır. O da hulledir. Hulle de bazı din düşmanlarının ve cahillerin söylediği gibi değildir. İleriki sahi-felerde anlatılacaktır. Bir erkek karısını şu şekillerden birisi ile boşamış olursa ta-lak-ı bayin olur: 1- İbane [35] kelimesini ifade edecek harflerden teşekkül eden lafızla karısını boşarsa. Mesela karısına:“Sen mübane-sin”[36] demesi gibi.) 2- Nikahlandığı karısını gerdeğe girmeden önce boşamış ise, o talak, bayin olur. 3- Evlendiği kadın ile gerdeğe girdikten sonra, talak lafızları ile yapılmakla beraber, nas veya işaret yolu ile üç sayıyı yaklaşmış olursa, yani üç talakla boşamış olursa, yahut bain olan talaka delalet eden bir sıfatla olursa. 4- Erkek karısını bir bedele dayanarak boşamış olursa. Binaenaleyh, nikah kıyılıp henüz gerdeğe girmezden önce karısına:“Sen boş ol”derse, bu talak, bain olur. Bunun gibi, bir erkek karısına:“Seni talak-ı bayin ile boşadım”veyahut:“Seni bu kadar para karşılığında boşadım”derse, karısı da bunu ka¬bul ederse, o kadın talak-ı bayin ile kocasından boş olur. Erkeğe, talak-ı bayin ile boşadığı karısı, iddet içinde olsun iddet bittikten sonra olsun, haram olur. Çünkü talak-ı bayin ile evlilik tamamen ortadan kalkmış olur. Talak-ı bayinin hükmü budur. İster iddet içinde olsun, isterse iddet bittikten sonra ol-sun, erkek karısını tekrar almak istediğinde, kadının bu evliliğe rıza göstermesi gerektiği gibi, erkek yeniden mehir tayin ederek şahitler huzurunda nikah kıymak zorundadır. Bir erkek talak-ı bayin ile boşadığı karısı ile bir yerde otura-maz. İddeti içinde olsa bile bir arada bulunmaları ve boşanan kadının kendisine görünmesi caiz değildir. Üç talak dışındaki talak-ı bayine beynunet-i suğra“Küçük beynunet - Küçük anlaşmazlık”denir. Eğer üç talakla boşanırsa, buna beynunet-¬i kübra“Büyük beynunet - büyük ihtilaf, anlaşmazlık”denir. Küçük beynunede yeniden nikah yapmadan, büyük beynunede ise başka kocaya varıp ondan boşanmadan tekrar birleşmeleri caiz olmaz. Talak-ı bayin ile boşanan kadın, iddeti içinde iken kendisi ve¬fat ederse, kocası ona varis olamayacağı gibi, kocası vefat ederse, kendisi de kocasına varis olamaz. Çünkü aralarında nikah yoktur.
Özet (Çeviri)
Due to the financial responsibilities which he has to bear, the right to divorce in Islam is primarily given to the husband. A Muslim who wishes to divorce his wife is therefore advised – in the first instance – to ask for an arbitration meeting, arranged by elders of the couple so that a reconciliation may be reached. If such efforts fail and the man sincerely thinks he cannot live a harmonious life with his wife, he may divorce her either verbally or in writing. In both cases, it is recommended for there to be two witnesses present on the occasion of the pronouncement of such a divorce. A man should (a) divorce only once and (b) only during the time when his wife is not on her menses and (c) there has been no sexual contact with her since the time of her last menses. After a divorce is pronounced by a husband, his wife must wait for a given period ('iddat'). During this period, the wife is allowed to stay in the same house, but they can not have sexual relation amongst them.The man is allowed to take her back either verbally saying“I TAKE YOU BACK”, or physically, by having intimate relation with her. if, after this waiting period, the husband fails to take his wife back, then the wife is completely divorced, and must leave the matrimonial home immediately. It is also recommended to have two witnesses present in the case, where the husband decides to take back ('ruju') his wife, before the end of the iddat. Where a man has pronounced three divorces, on three different occasions, he can neither take back his former wife, nor remarry her. The Council issues a divorce certificate on the basis of“talaq nama”, signed by the applicant in the presence of two witnesses. The man is required to pay the dower amount in full to the woman. PROCEDURE FOR TALAQ 1. All new and prospective clients, must download the Talaq Form, fill it in and post or E-Mail to the Islamic Shari'a Council, detailing the main reasons for their (the applicant) seeking a divorce. 2. Upon obtaining a fully completed application form with the relevant details from the applicant – amongst which is included a contact address for the wife, and a copy of the client's passport, nikkah nama / civil marriage certificate, decree nisi / absolute – the Council will register the application. An application will not be registered if any details or documents requested on the application form are not included on or with a submitted application form. 3. The Council will then send a talaq nama to the husband. He must sign this in front of two witnesses and return it to the Council. 4. The Council keeps the wife of the proceedings by letter. The letter notifies the wife that she has a period of thirty days in which to respond. If the Council receives no response from the wife within this period, the Council will then ask the husband to (a) verify the address of his wife, and (b) ensure that the full amount of dower – agreed at time of marriage – has been paid in full: the Council will only consider the full amount of dower to have been paid by the husband, where this amount is indentical to the full dower amount, as originally specified at the time of marriage. 5. After all of the above stages have been reached, the Council will issue two original copies of Islamic divorce; one will be sent, with the dower amount, by post to the woman, and one copy will be forwarded to the applicant.