Ahmet Emin Güven husûsî kütüphânesi'nde bulunan Râgıb Bey mecmû'ası(1a-88a)(İnceleme-metin-sözlük-tıpkıbasım)
- Tez No: 480422
- Danışmanlar: PROF. DR. ATABEY KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Râgıb Bey Mecmû'ası, Başkâtib-zâde Râgıb Bey tarafından 1942-1950 tarihleri arasında derlenmiştir. Mecmû'a, toplam 143 varaktan oluşmaktadır. Çalışmamız mecmû'anın 1a-88a varaklarını içermektedir. Mecmû'anın içerisinde, Kayserili veyâhut Kayseri'de yaşamış olan meşhûrların tezkire usûlü bilgilerini ihtivâ etmektedir. Mecmû'a, bugün Prof. Dr. Atabey Kılıç'ın husûsî kütüphânesinde yer almaktadır. İnceleme kısmında genel olarak mecmû'a kelimesinin tanımına, Klâsik Türk edebiyatı alanında mecmû'a hakkında daha önceden yapılmış olan tasniflere değinilmiştir. Râgıb Bey başlığı altında Râgıb Bey'in Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Eserleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra Râgıb Bey Mecmû'ası başlığı altında“Nüsha Tavsifi, Muhtevâ, Dil ve Üslûp Özellikleri”incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mr. Râgıb's Mecmû'a, is gathered by head clerk Mr. Râgıb between 1942 and 1950. İt belongs to Râgıb Bey and consists of 143 leaves. Our work includes 1a-88a leaves of Mecmûa. In Mecmûa, there are biographic information of prominent people who are from Kayseri or live in Kayseri. Now, this Mecmû'a is in Prof. Dr. Atabey Kılıç's private library. In the part of research, generally it is mentioned about definition of mecmû'a as a word, and classifications which were carried out before about mecmû'a in classical Turkish Literature. İn the Mr. Râgıb, it has information about lite of Mr. Râgıb, his works and literary personality. Finally, in the title of Mr. Râgıb's Mecmû'a, it is investigated qualifications of Mecmû'a's leaves, title of work and language and style features.