Ahmet Emin Güven husûsî kütüphânesi'nde bulunan Râgıb Bey mecmû'ası(88b-143a) (İnceleme-metin-sözlük-tıpkıbasım)
- Tez No: 480421
- Danışmanlar: PROF. DR. ATABEY KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 468
Özet
Çalışma konumuz olan mecmû'a, özellik olarak bir Kayseri mecmû'asıdır. Aynı zamanda tezkirevî bir mecmû'a özelliği göstermektedir. Başkâtib-zâde Râgıb Bey tarafından derlenen mecmû'a, şu anda Prof. Dr. Atabey Kılıç husûsî kütüphânesinde bulunmaktadır. Mecmû'ada, Kayserili ya da Kayseri'de yaşamış önemli şahsiyetlerin biyografik bilgileri ve Kayseri'nin önemli âilelerinin şecereleri yer almaktadır. Ayrıca mecmû'ada Kayserili şâirlerin ve meşhur dîvân şâirlerinin seçme şiirleri bulunmaktadır. Mecmû'anın üzerinde derleniş/yazılış târihi bulunmamaktadır. Fakat Râgıb Bey'in oğlu Ahmet Emin Bey'in aktardığı bilgiye göre 1942-1950 tarihleri arasında derlendiği tahmin edilmektedir. Mecmû'a toplam 143 varaktan oluşmaktadır. Çalışmamız mecmû'anın 88b-143a varaklarını kapsamaktadır. 88b-143a varakları arasında bulunan mensur ve manzum kısımların muhtevâları“Muhtevâ”başlığı altında incelenmiştir. 88b-143a varakları arasında bulunan meşhur şiirler dîvânlarda, antolojilerde ve diğer kaynak eserlerde taranmıştır. Bulunan şiirler ve şiirlerdeki farklı kullanımlar aparatlarda gösterilmiştir. Mecmû'ada bulunan şâirler, bu şâirlerin şiirlerinin sayısı, kullanılan vezinler ve nazım türleri tablolar hâlinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mecmû'a which is worked on belongs to Kayseri. Also it has bibliographic mecmû'a characteristics. Prof. Dr. Atabey Kılıç has the mecmû'a which is edited by Başkâtib-zâde Râgıb Bey in his personal library right now. The mecmû'a has the family trees of people who is from Kayseri or well-known people who lived in Kayseri. Furthermore the mecmû'a consists of selected works of poets from Kayseri and famous classical Ottoman poets. There is a date showing the date of writing and editing on the mecmû'a. However according to information stated by Ahmet Emin Bey who is son of Ragıb Bey, it is estimated that it is written between 1942-1950. In total mecmû'a consists of 143 pairs of sheet of paper. This work involves the pages between 88b-143a of the mecmû'a. The topics of prose and poems between 88b-143a pages are examined with the title of“Muhtevâ”. This famous poets in between 88b-143a pages are searched and examined in classical Ottoman poets, poetry books and other welding works. Founded poems and the different usage is showned at annotation part. The poets, numbers of the poems of those poets, rhythm used by poets, and verse type situated in the mecmû'a are given as tables.