İçme suyunun batık membran ile arıtımının farklı matematik modelleri ile modellenmesi
The modelling of drinking water treatment with submerged membrane with different mathematical models
- Tez No: 480578
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, başka bir araştırmacı tarafından yapılan 'İçme Suyunda Fulvik Asit Varlığında Fe (II) ve Mn (II)'nin Batık Membran Sistemiyle Giderilmesi' konulu çalışma sonucunda elde edilen verilere SVR ve LS modelleri uygulanmıştır. Bu uygulamada, bahsedilen çalışmada elde edilmiş sonuçlar üzerinde, önce Python programlama diliyle, en küçük kareler metodu kullanılarak curve fitting ile eğrileri oluşturulmuştur. Seçilen modelin iyi ya da kötü olduğuna karar verebilmek için RMSE değerlerine bakılmıştır. Ardından bu verilere, Support Vector Regressionda uygulanarak, grid search yapılmış, yaklaşık 800 sonuç üzerinde inceleme ve değerlendirme sonuçlarına ulaşılmıştır. Grid search uygulanırken; C Cost, Gama, Epsilon Degree ve Kernel tiplerine göre ayarlamalar yapılarak en uygun sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Bizim sistemimiz için Epsilon SVR kullanılarak, K-fold Cross Validation uygulatılarak grafikler oluşturulmuş ve elde edilen sonuçlar incelenmiştir. Elde edilen bu verilerden RMSE değeri bulunmuş ve en küçük kareler metodu ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak, model uygulaması tamamlanmıştır. Çalışma sonucunda, SVR ve LS tarafından elde edilen sonuçlar, yöntemlerin uygulanabilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, SVR and LS models were applied to the data obtained as a result of study on ''Fe (II) and Mn (II) in Fulvic Acid Presence in Drinking Water by Submerged Membrane System'' by another researcher. In this application, the results obtained in the mentioned study were firstly applying to the curve fitting by using least squares methods in the Python programming language. The RMSE values were checked to determine for selected the best model in that program. Afterwards, according to the Support Vector Regression, grid search was carried out and the results of the review and evaluation reached about 800 results. C Cost, Gama, Epsilon Degree and Karnel type systems are used when the grid search is applied. According to our system, we applied Epsilon SVR, K-fold Cross-Validation. After applying we supplied to the graphics and examined to the all results. The obtained data is compared between with the results and RMSE values, and the model application is completed. The results obtained by SVR and LS models show that the methods are feasible.