On p-ary local frobenius rings and their homogeneous weights
P-li lokal frobenious halkalar ve onların homojen ağırlıkları üzerine
  1. Tez No: 480587
  2. Yazar: MAKARIM ABDLWAHED ABDLJABBAR ABDLJABBAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UTKU YILMAZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
1990'lardan itibaren, cebirsel kodlama teorisindeki yeni rolünden ve önemli uygulamalarından dolayı, sonlu halkalar üzerindeki kodlara oldukça ilgi gösterildi. Bu halkalardan biri de Frobenius halkalarıdır. Bu çalışmada, p-li lokal Frobenius halkalarının çeşitli özellikleri ve üreteç karakterleri karakterize edildi. Üreteç karakteri kullanılarak, bu tip halkaların homojen ağırlıkları için genel bir form bulundu. Özel olarak, homojen ağırlığın sıfırdan farklı iki değeri olduğu ispatlandı. Ayrıca, p-li yerel Frobenius halkalarının bazı sınıfları için, uzaklık koruyan lineer Gray dönüşümleri bulundu, ve bu Gray görüntü kullanılarak Griesmer sınırına erişen birçok lineer p-li kod inşa edildi.
Özet (Çeviri)
A great deal of attention has been given to codes over finite rings from the 1990s because of their new role in algebraic coding theory and their great application. One of the rings is called Frobenius ring. In this work, we characterize different properties of p-ary local Frobenius rings and their generating characters. We find a general form for the homogeneous weights of such rings, using the generating character. In particular, we prove that the homogeneous weight has two non-zero values. We also find distance preserving, linear Gray maps for some classes of p-ary local Frobenius rings and using the Gray image, we construct many linear p-ary codes that attain the Griesmer bound.