Nemrut Dağı milli parkı ve yakın çevresinde ekolojik planlamaya yönelik peyzaj analizi araştırmaları
Landscape analysis studies for ecological planning in the Nemrut Dağı national park and its surroundings
  1. Tez No: 480588
  2. Yazar: BASRİ MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK HAKAN ALTINÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Sahip olduğu tarihi ve arkeolojik değerleri koruma gerekçesi ile 1989 yılında milli park ilan edilen ancak UDGP'nda hedeflenen koruma stratejilerine ulaşılamamasının yanında biyosfer rezerv olarak ayrılabilecek potansiyel doğal bir bölge olması nedeniyle Nemrut Dağı Milli Parkı ve Yakın Çevresi araştırma alanı olarak belirlenmiştir. Milli park sahasında, doğal-kültürel kaynaklar ile biyolojik çeşitlilik üzerinde geleneksel alan kullanımları ile birlikte turizm ve rekreasyon faaliyetlerinin olumsuz etkisinin gün geçtikçe artması, sürdürülebilirlik çerçevesinde UDGP (Uzun Devreli Gelişim Planı)'nda hedeflenen koruma stratejilerine ulaşılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada Nemrut Dağı Milli Parkı ve Yakın Çevresinde“doğal, kültürel ve tarihi değerlerinin tespit edilerek var olan sorunların tanımlanması ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilerin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada peyzaj ekolojisi sahasında geliştirilmiş yöntemlerden yararlanarak doğal ve kültürel çevrenin peyzaj analizi yapılmıştır. ”Giriş“ bölümünde çalışmanın amacı ve içeriği ortaya konmuştur. ”Genel Kısımlar“ adlı bölümde ise çalışma konusuna ilişkin temel bilgiler verilmiştir. ”Malzeme ve Yöntem" bölümünün ilk kısmında çalışma alanının fiziksel ve kültürel özelliklerine, ikinci kısmında çalışmanın yöntemine ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, flora, aktüel ve doğal potansiyel vejetasyon ile doğal-kültürel mekanların ekolojik özellikleri ile ilgili bulgulara yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise bulgular doğrultusunda değerlendirmeler yapılmış ve öneriler geliştirilmiştir. Bu çalışma, araştırma alanının peyzaj yapısının tanımlamasına, peyzajdaki değişimlerin anlaşılmasına ve ekolojik süreçlerin analizine yönelik faydalı nicel bilgiler verirken aynı zamanda çok yönlü bir envanter çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
For the preservation of historical and archeological values declared National park in 1989 but due to not being able to achieve targeted protection strategies in the UDGP as well as being a potential natural reserve for biosphere reserves The Nemrut Mountain National Park and the Its surroundings are designated as research sites. In national park area, the increasing the negative effects on natural-cultural resources and biodiversity because of the use of traditional with tourism and recreational activities is obligatory to achieve the protection strategies targeted in the UDGP (Long-Term Development Plan) within sustainability. In this study, it was aimed to identify exiting problems on the natural, cultural and historical values of Nemrut Mountain National Park and Its Surroundings and to develop proposals for the solution of these problems. In the study, landscape analysis was made the natural and cultural of environment by using the methods developed in the field of landscape ecology. In the“Introduction”section, the purpose and content of working is revealed. In the section entitled“General Sections”, basic information on the study topic is given. In the first part of the“Material and Methods”section, information on the physical and cultural characteristics of the study area and in the second part the method of studying are given. In the fourth part of the work, inventions related to flora, current and natural potential vegetation and ecological characteristics of natural-cultural places are included. In the last part of the study, in the direction of the findings evaluations were made and suggestions were developed. This study, while giving useful quantitative informations about defining the landscape structure of the research area and understanding the changes in the landscape and analysising ecological processes is also a versatile inventory work.