Redtree bilgisayarlı kalıp hazırlama sisteminin verimliliğe etkisi ve örnek bir eğitim modülü önerisi
Analysis of redtree computerized pattern system and an exemplary training model proposal
  1. Tez No: 480646
  2. Yazar: MEHTAP ŞANKAZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. ÇİĞDEM KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de ki tekstil ve hazır giyim işletmelerinde kullanılan CAD/CAM sistemlerinden biri olan Redtree bilgisayarlı kalıp hazırlama sistemi incelenerek diğer bilgisayarlı kalıp hazırlama sistemleri ile farkları ortaya konmaya çalışılarak; Redtree eğitimi verebilecek kurumları için örnek bir eğitim modülü oluşturulması hedeflenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel bir giriş bulunmaktadır. Bu bölümde Redtree kalıp hazırlama sisteminin elde kalıp çıkarma yönteminden ve diğer bilgisayarlı kalıp hazırlama sistemlerinden farkları ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Redtree kalıp sistemi hakkında genel kullanım bilgileri verilmiştir. Üçüncü bölümde ise örnek bir eğitim modülü sunularak Redtree bilgisayarlı kalıp hazırlama sisteminde hazırlanmış örnek bir gömlek temel kalıbı üzerinde model uygulama ve pastal atılması işlemleri adım adım işlenerek anlaşılır kılınmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise tüm bu çalışmalar genel olarak değerlendirilerek varılan sonuca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an exemplary training module is targeted to be formed for the institutions that shall provide Redtree training by attempting to reveal the differences with other computerized pattern preparation systems by examining Redtree computerized pattern preparation system, one of CAD/CAM systems used in textile and garment enterprises in Turkey. Thesis consists of three parts. First part has a general introduction part. In this part, it has been attempted to reveal the differences of Redtree pattern preparation system from manual pattern removal method and other computerized pattern preparation systems. Second part includes the information of general use regarding Redtree pattern system. In third part, it has been attempted to clarify by gradually processing model application and cloth spreading over the main pattern of a sample shirt prepared in Redtree computerized pattern preparation system by offering an exemplary training module. In final part, all these studies have been evaluated in general and the conclusion reached has been emphasized.