Turunçgillerde zararlı kırmızı kabuklubit, Aonidiella aurantii (Maskell) (Hom.: diaspididae)'nin örnekleme yöntemlerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 16517
  2. Yazar: MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
öz Bu çalışma ile, ülkemizin önemli ihraç ürünlerinden birisi olan turunçgillerin, sahilden uzak iç bölgelerde ana zararlısı durumunda bulunan Aonidiella aurantii (Maskeli), Kırmızı kabuklubit'in savaşımına esas teşkil edebilecek bir örnekleme yönteminin geliştirilmesi amaç edinilmiştir. Bunun için A aurantii 'nin ağacın meyve, yaprak, sürgün gibi değişik organları üzerindeki yönlere, yüksekliklere ve iç-dış bölgelere göre populasyon dağılımları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, A. aurantii populasyon yoğunluğu ağacın organları, yönleri ve iç-dış kısımları arasında istatistiki olarak farklı bulunurken, değişik yüksekli ki erindeki populasyon yoğunluğu arasında islatistiki farklılık yoktur.
Özet (Çeviri)
VI ADSTRACT The distributim of California red scale {Aomctielfa mranW (Maskeli)) on citrus free was studied to determine a better sampling scheme of the pest. When the sidt (north, south, east, west, inside and outside) tissue substrate Cfruit, leaf and twig) and height took into consideration, the distribution of AonidfeJIs durantii on the tree was significantly differed between the sides and tissue substrata There was not any statical differences between hights.