Türkiye'de vergi denetiminin etkinliğinin ölçülmesinde finansal raporlamanın yeri ve önemi
The place and priority of financial reporting in measuring the effectiveness of tax auditing in Turkey
- Tez No: 480656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Devletlerin en başta gelen gelir kaynakları vergilerdir. Vergiler, kamu harcamalarının finansman kaynağı olmasının yanında, ekonomik ve sosyal istikrarın sağlanmasında, yatırım ve istihdamın artırılması teşvik edilerek gelişme ve büyümenin gerçekleştirilmesinde doğrudan etkisi bulunan bir konumdadır. Uygulanacak vergi politikalarında sağlanan başarı, kamunun gelirlerini artıracak ve devletin ekonomik varlığının sürdürülmesinin sağlanmasına hizmet edecektir. Öte yandan sağlıklı işleyen ve üretim odaklı kayıtlı bir piyasa ekonomisinin önünü de açmaktadır. Verginin kamu harcamaları için değeri ortaya konulduğunda doğru ve tam bir vergi beyanı ile tahsilatının da önemi ortaya çıkmaktadır. Beyana dayalı vergilendirme sistemlerinde mükelleflerin çeşitli nedenlerle eksiksiz ve sağlıklı beyanda bulunmamaları nedeniyle vergi denetimlerinin gerekliliği öne çıkmaktadır. Sağlıklı bir vergilendirme sistemi için ise denetimde etkinlik büyük önem arz etmektedir. Vergi sisteminin ve vergi idaresinin etkinliği, verimli ve etkin bir şekilde çalışan denetim yapısının varlığına bağlıdır. Vergi denetiminin yapısı ve faaliyeti, vergi kanunları, denetim standartları, denetim elemanlarının nitelik ve niceliği, iş alanlarındaki uzmanlıkları ile finansal tabloların etkin denetimi vergi denetiminin etkinliğini belirleyen temel unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
States are the foremost sources of income tax. Taxes, as well as being a source of financing public spending, economic and social stability and promote investment and increase employment, growth and development is the realization of a direct impact. Applicable tax policies to increase public revenues, provided success and maintaining the State's economic presence will serve to secure. On the other hand, registered a healthy functioning and production-oriented market economy paves. When the value of tax is set for public expenditure, the precise collection of the tax return with a correct and complete tax declaration arises. Due to the fact that the taxpayers are not able to have a complete and healthy title for various reasons, the necessity of tax audits is emphasized. For a healthy taxation system efficiency is of great importance. The effectiveness of the tax system and the tax authorities depends on the existence of an efficient and efficient audit structure. The structure and activity of tax audit conflicts with tax laws, audit standards, quality and quantity of audit staff, expertise in business areas, and key elements that determine the effectiveness of tax auditing for effective audit of financial statements.