Örgütsel bağlılık ve iş doyumu ilişkisi İstanbul itfaiyesi örneği
Organizational commitment and job satisfaction relationship: İstanbul fire department example
  1. Tez No: 480670
  2. Yazar: YAŞAR ÇUKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM SALDAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Örgütler için insan faktörü göz ardı edilemez. Çalışma hayatında örgütsel bağlılık ve iş doyumunun büyük bir önemi vardır. Bu araştırmada İstanbul İtfaiyesi çalışanlarının örgütsel bağlılık ve iş doyumu ilişkisi incelenmiştir. Yapılan bu araştırmada, veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Çalışmanın uygulama sürecinde, İstanbul itfaiye çalışanlarının örgütsel bağlılık türü ve düzeylerini belirlemek için Meyer ve Allen'in Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Meslek çalışanlarının iş doyumu düzeylerini belirlemeye yönelik Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Toplam 343 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen bu çalışmada katılımcıların literatüre uygun olarak normatif, duygusal ve devam türünde bağlılık gösterdiği tespit edilmiştir. Her bir bağlılık türü ve düzeylerinde katılımcıların sosyo- demografik özellikleri arasında farklılık gösterip göstermedikleri detaylı olarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda çalışanların bağlılığına etki eden birçok faktör olduğu başta demografik özellikler, meslek çalışanlarının yaş ve mesleki konumu gibi çeşitli faktörlerin iş doyumu ve örgütsel bağlılığı etkilediği görülmüştür. Araştırma sonucunda itfaiye çalışanlarının iş doyumu düzeyleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. İş doyumu arttıkça örgütsel bağlılık artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The human factor cannot be ignored for organizations. Organizational commitment and job satisfaction have a major significance in business life. In this study, the relationship between organizational commitment and job satisfaction of Istanbul Fire Department employees was examined. Data collection tool of this research is survey. Meyer and Allen's Organizational Commitment Scale is implemented to determine the types and levels of organizational commitment of Istanbul Fire Department employees. The Minnesota Job Satisfaction Scale is implemented to determine job satisfaction levels of employees. With the participation of 343 employees, it is determined that Istanbul Fire Department employees have normative, emotional and continuing commitment according to the literature. The differences in the socio-demographic characteristics of the participants at each type and level of commitment were examined and evaluated in detail. In consequence of the findings, although various factors affect the commitment of employees; demographic characteristics, age and occupational position of the occupational employees, job satisfaction and loyalty are mainly affected. As a result of the research, a meaningful relationship between job satisfaction level and organizational commitment level of firefighters was determined. As job satisfaction increases, organizational commitment increases.