Pnömotoraks tedavisinde 10F plörokan kateterlerin etkinliğinin araştırılması
The efficiency of 10F pleurocan catethers in pneumothorax treatment research
- Tez No: 480856
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE TUBA LİMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Pnömotoraks plevral mesafede paryetal ve visseral plevra yaprakları arasında serbest hava bulunması anlamına gelmektedir. Pnömotoraks, O2 tedavisi altında gözlem, aspirasyon, kateter ve geleneksel tüp torakostomiden cerrahi seçeneklere kadar geniĢ bir tedavi skalasına sahiptir. Günümüzde bir çok klinik ve merkezde tüp torakostomi uygulanan tedavi seçenekleri içinde en geniĢ yere sahip yöntemdir. Bu tez çalısmasında pnömotoraks tedavisinde son dönemlerde yaygın olarak kullanılan plörokan (küçük çaplı) kateterlerin tedavideki etkinliğinin belirlenebilmesi amacı ile pnömotoraks ile baĢvuran ve plörokan kateter ve trokarlı göğüs tüpü takılan olgular retrospektif olarak incelendi. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Ekim 2009 ve Ekim 2014 tarihleri arasında pnömototraks nedeni ile dren takılarak tedavi edilen 242 hastanın 203‟ü plörokan kateter 39‟u trokarlı göğüs tüpü takılarak tedavi edilmistir. Hastalar yaĢ, cinsiyet, etyolojik faktörler, pnömotoraks dereceleri, yatırıldıkları servisler, dren kalıĢ ve hastanede yatıĢ süreleri geliĢen komplikasyonları takılan dren tipleri değerlendirilerek incelendi. Elde edilen sonuçlara göre pnömotoraks tedavisinde plörokan kateterlerin (küçük çaplı kateterlerin) etyolojiden bağımsız olarak değerlendirildiğinde pnömotoraks nedeni ne olursa olsun tedavi baĢarısı açısından trokarlı göğüs tüpleri (daha büyük çaplı göğüs tüpleri) kadar baĢarılı olduğu saptandı. Çalısmaya dahil edilen hasta grubunda hastanede kalıĢ sürelerinin plörokan takılan grupta daha kısa olması ve özellikle primer spontan pnomotorakslı hasta grubunda plörokan kateterlerin drenaj baĢarısının daha yüksek olması ve trokarlı göğüs tüpü takılan gruba göre daha az komplikasyon geliĢmesinin plörokan kateterler için bir tercih sebebi olabileceğini düĢünüyoruz. Pnömotorakslı olgularda etyolojik neden ne olursa olsun plörokan kateterlerin pnömotoraksın tedavisinde geniĢ çaplı göğüs tüpleri kadar baĢarılı olması ve hastalar açısından daha rahat tolere edilebilmesi, uygulamanın cerrah açısından geniĢ çaplı göğüs tüplerine göre daha kolay olması nedenleri ile plörokan kateterlerin pnömotoraks tedavisinde dren endikasyonu olduğunda birincil olarak tercih edilmesi gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Pneumothorax defines the presence of air in the pleural space leading to loss of negative intrathoracic pressure. The thoracic surgeon is called to treat pneumothorax with the most common presentations being primary spontaneous pneumothorax and secondary pneumothorax after medical procedures. Acquired pneumothorax is most often iatrogenic, except in institutions with a high incidence of civilian trauma. There are various treatment alternatives including O2 therapy, aspiration, small or large bore chest tube insertion and surgery. Tube thoracostomy is stil the most common method of treatment for penumothorax. In recent years, there has been a trend toward using small-bore catheters for pneumothorax management. In this study, we aimed to obtain the efficiency of pleurocan catheters in the management of all types of pneumothoraces, including spontaneous (PSP and SSP), traumatic, and iatrogenic pneumothoraces by analyzing patients retrospectively. Between October 2009 and October 2014, a collective total of 242 patients treated because of pneumothorax by inserting pleurocan and trochar chest tube in Kocaeli University Hospital. Pleurocan catheters were used in 203 patients and trochar chest tubers were used in 39 patients. Patients were examined by considering age, gender, etiologic factors, pneumothoraz percentages, hospitalization clinics, types of drain tubes used, duration times of drain tubes remained and hospitalization periods of the patients. According to the results obtained, pleurocan (small bore) catheters are as succesful as trochar chest tubes (large bore chest tubes) in all causes of pneumothorax. The rates of drainage failure and of second-line surgery were similar using pleurocan catheter or trochar chest tube drainage excluding the primary spontaneous pneumothorax patient group. In this group, we obtained that the pleurocan catheters have lower rate of drainage failure and complications compared to trochar chest tubes. The type of drainage had no influence on the success or failure of drainage in all groups excluding the primary spontaneous pneumothorax patients. In our series, the mean hospitalization time of the patients was shorter in pleurocan catheter inserted group compared to trochar chest tube inserted group. We consider that, pleurocan (small bore) catheter insertion is more preferable than trochar (large bore) chest tube insertion in management of pneumothorax for these reasons. 38 In conclusion, our results support the efficiency of pleurocan (small-bore) catheters for all causes of pneumothorax. We think that they are highly effective and reliable for all indications of pneumothorax. Pleurocan (small bore) catheters are more tolerable than large bore chest tubes for the patients and inserting small bore catheters are easier than the large bore chest tubes for the surgeon.