Erişkin hastalarda postoperatif derlenme ünitesinde görülen erken dönem komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of early period complications which were seen in adult patients at recovery unit
- Tez No: 480855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİFE DİLEK ÖZDAMAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve amaç PADÜ'nde bulantı kusma, titreme, bilinç değişikliği termoregülatuar sorunlar ve bütün sistemlere ait komplikasyonlar gözlenebilir Sıkı bir takip, iyi bir eğitim ve teknik donanıma rağmen günümüzde halen anestezi sonrası erken dönem komplikasyonları önemli bir konudur. Bu çalışmanın amacı PODÜ'nde görülen komplikasyonların sıklığını belirlemek ve bu komplikasyonların yaş, cinsiyet, ASA risk sınıflaması, operasyon türü ve süresi ile ilişkisini görmekti. Gereç ve yöntem Bu çalışmaya etik kurul onayı alındıktan sonra 18 yaş üstü bilgilendirilmiş onamları alınan ve genel anestezi ile operasyon sonrası PODÜ'ne gelen hastalar dahil edildi. Çalışma prospektif olarak Temmuz-Aralık 2014 tarihleri arasında yapıldı. Hastaların giriş, 15, 30, 60'ıncı dakika da tansiyon, nabız, vücut ısısı, periferik oksijen saturasyon değerleri kaydedildi. POBK, titreme, ajitasyon komplikasyonları değerlendirilerek kaydedildi. Hastaların ağrı şikayetleri sorgulanarak VAS değerleri tespit edildi. Modifiye Aldrich Skoru 9-10 olan hastalar PODÜ'nden taburcu edildi. Bulgular 476 hastanın %18.1 de hipotermi, %17.4'ünde POBK, %13.4'ünde taşikardi, %12.8'inde titreme, %5.7'sinde desaturasyon, %5.3'ünde hipertansiyon, %3.6'sında ajitasyon, %0.2'sinde bradikardi, %0.2'sinde hipotansiyon görülmüştür. VAS değeri 1-3 arasında olan hastaların oranı %29, 4-7 arasında olanların oranı %24.6 ve 7'nin üzerinde olan hastaların oranı %10.7 saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction Nausea, vomitting, shivering, thermorelugulation issues, changes in consciousness and complications in all systems can be witnessed in PACU. Despite of following the period, good knowledge and technical equipment occurance of early period complications after anaesthesia still an important subject at the present day. Objective of this study is to determine the interval of complications in PACU and determining the complications correlation with age, gender ASA risk class, operation type and operation duration. Material and Method Patients aged 18 and above, informed consented, transferred to PACU after operation with general anesthesia used under this study after getting ethics committee approval. Study had been performed prospectively between July and December, 2014. Patients blood pressure, pulse, temperature, periferic oxygen saturation values are recorded in periods of admission, 15th min., 30th min., and 60th min. POVN, agitation and skaing values recorded after evaluation. VAS values are determined after examining the patient's pain complaints. Patients has above 9-10 score of Modified Aldrich had been discharged from PACU. Results 18.1% hypotermia, 17.4% POVN, 13.4% tachycardia, 12.8% shivering, 5.7% desaturation, 5.3% hypertension had been observed in total 476 patients. 0.2% bradycardia, 0.2% hypotension had been observed. It is observed that the percentage of the patients for the VAS value between 1-3 is %29, 4-7 is %24.6 and 7 & above is %10.7.