Dejeneratif rotator manşet yırtıklarının cerrahisinde preoperatif radyolojik kriterlerin fonksiyonel sonuçlar üzerine etksisi
The effect of preoperative radiological criteria on functional outcomes in the surgery of degenerative rotator cuff tears
  1. Tez No: 480888
  2. Yazar: YENER YOĞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARMANGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, skapuler morfolojinin farklı radyolojik parametrelerinin (akyomiyon indeks, kritik omuz açısı ve lateral akromiyon açısı) güvenilirliğini değerlendirmek ve dejeneratif rotator manşet hastalığının varlığı için bireysel öngörüm gücünü belirlemektir. Bu çalışmada; 01.01.2010 ile 01.01.2017 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde rotator manşet yırtığı nedeniyle artroskopik olarak opere edilen, toplam 287 hasta değerlendirilmiştir. Opere edilenlerin 204'ü kadın, 83'ünü erkek hastalar oluşturmaktadır. Hastaların yaş ortalaması 60,29 iken (maksimum:80, minimum:37), 213 hasta sağ tarafından, 74 hasta ise sol tarafından opere edilmiştir. Preoperativ ve postoperativ rutin kontrole gelen hastalara poliklinik şartlarında constant ve oxford omuz skorları uygulanmıştır. Hastaların ameliyat öncesinde tanısal amaçlı çekilen MR görüntüleri değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların MR görüntülerinde lateral akromiyal açı (LAA), akromial indeks (Aİ) ve kritik omuz açısı (KOA) ölçülmüştür. Çalışmamızda dejeneratif rotator manşet yırtığı olan hastalarda, litaratüre benzer şekilde daha büyük akromiyon indeksleri ve kritik omuz açıları, daha küçük lateral acromion açısı olduğu gösterilmiştir. Skapula morfolojisindeki bu değişikliklerin, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası fonksiyonel durum üzerine etkisi olmadığı öngörülmüştür. Akromiyon indeksi, lateral akromiyon açısı ve kritik omuz açısı, dejeneratif rotator manşet yırtıklarının varlığını tahmin etmede kullanılabilecek parametrelerdir. Ama hastalığın progresyonunu karar kılmada anlamlı değeri yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the reliability of different radiological parameters (acyomial index, critical shoulder angle and lateral acromion angle) of the scapular morphology and to determine individual predictive power for the presence of degenerative rotator cuff disease. In this study; between 01.01.2010 and 01.01.2017, a total of 287 patients, who had been arthroscopically operated due to rotator cuff tearing at İbni Sina Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic of Ankara University Faculty of Medicine, were evaluated. 204 of them are female and 83 are male patients. The mean age of the patients was 60,29 (maximum: 80, minimum: 37), 213 patients were treated by right side, and 74 patients were treated by left side. Constant and oxford shoulder scores were applied preoperatively and postoperatively in the polyclinic conditions. MR images taken for diagnostic purposes before surgery were evaluated. Lateral acromial angle (LAA), acromial index (AI), and critical shoulder angle (CSA) were measured on MR images of patients. Patients with degenerative rotator cuff tears demonstrated significantly higher acromion indices, smaller lateral acromion angles, and larger critical shoulder angles. These changes in scapular morphology were predicted to have no effect on the preoperativ and postoperative functional status of the patients. The acromion index, lateral acromion angle, and critical shoulder angle are parameters that can be used to predict the presence of degenerative rotator cuff tears. But there is no point in deciding the progression of the disease.