Hızlı ve klasik sinterleme uygulanan zirkonyanın farklı yüzey işlemleri sonrası seramik bağlantısının ve mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mechanical properties and effects of different surface applications on shear bond strength of porcelain to zirconium oxide after fast and conventional sintering
  1. Tez No: 480935
  2. Yazar: MEHMET FEHİM ÇELENK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMRE COŞKUN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızın amacı; hızlı ve klasik sinterleme uygulanan zirkonyum oksitin mekanik özelliklerinin ve farklı yüzey işlemleri sonrası yüzey pürüzlülük değerleri ve bunun seramik bağlantısı üzerine etkisini incelemektir. Yüzey pürüzlülüğünün, seramik bağlantısının ve üç nokta bükme dayanımının incelenmesi amacıyla zirkonyum oksit örnekler, CAD/CAM cihazında üretildi. Hızlı ve klasik sinterleme uygulanan örnekler 2 ana gruba ait 4'er alt gruba ayrıldı (n:10). Örnekler yüzey işlemlerine göre kontrol, kumlama, Er-YAG ve Nd-YAG olarak ayrıldı. Daha sonrasında örnek yüzeylerine yüksek ısı porseleni uygulandı. Porselen uygulamasının ardından akrilik bloklara gömülen örneklere üniversal test cihazında kesme makaslama bağlantı testi uygulandı. Yüzey analizleri için SEM görüntüleri ve profilometre değerleri incelendi. Faz geçişleri XRD analizi ile karşılaştırıldı. Örneklerin üç nokta bükme dayanımları üniversal test cihazı ile ölçüldü. Sonuçların homojen dağılım gösterme durumları test edildikten sonra, normal dağılım göstermeyen test gurupları parametrik olmayan Mann Whitney U testi ile, homojen dağılım gösteren test gurupları ise parametrik Tukey ve One way ANOVA testleri uygulanarak değerlendirildi. (p < 0,05) Grupların yüzey pürüzlülük değerleri (Ra) karşılaştırıldığında, hem hızlı hem klasik sinterlenen gruplarda en yüksek ortalama değerler Nd-YAG lazer, en düşük ortalama değerler kontrol grubunda gözlendi. Grupların makaslama bağlantı dayanım değerleri karşılaştırıldığında, hızlı sinterlenen grupta en yüksek ortalama değer (N) Nd-YAG lazer en düşük ortalama değer kontrol grubunda bulunurken; klasik sinterlenen grupta en yüksek ortalama değer kumlama grubunda, en düşük ortalama değer ise kontrol grubunda gözlendi. Üç nokta bükme dayanımları incelendiğinde hızlı sinterlenen örneklerin bükme dayanımı klasik sinterlenen örneklerden istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to evaluate of mechanical properties and effects of different surface applications on shear bond strength of porcelain to zirconium oxide after fast and conventional sıntering. Zirconia samples were produced to evaluate surface roughness, porcelain bond and three point flexural strength in CAD/CAM unit. Fast and conventional sintered samples were divided 2 main group and 4 low group for each 2 main groups (n:10). Samples were divided for surfce treatments; control, sandblasting, Er-YAG and Nd-YAG. Veneer porcelain was applied to zirconia surfaces. After the porcelain application of the samples, which were embedded in resin blocks, shear bond strength test with universal test machine was applied. SEM and profilometer values were evaulate for surface analyses. Phase diffirences were compared with XRD. Three point bending was held with universal test machine. All test values homogenity were evaulated, parametric Tukey and One way ANOVA tests were used for homogen values, nonparametric Mann Whitney U test was used for nonhomogen values.