KTP lazer ile aktive edilen farklı irrigasyon solüsyonlarının antibiofilm etkisi
Anti̇bi̇ofi̇lm effect of di̇fferent i̇rri̇gati̇on soluti̇ons acti̇vated wi̇th KTP laser
- Tez No: 480938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECAİ ZAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, KTP ile aktive edilen irrigasyon solüsyonlarının kök kanal içerisinde oluşturulan Enterococcus faecalis biyofilmleri üzerine antimikrobiyal etkinliklerinin taramalı elektron mikroskobu ile in vitro değerlendirmesidir. Bu çalışmada 120 tek kök tek kanallı daimi mandibular küçük azı insan dişleri kullanıldı. Dişlerin sterilizasyon ve dezenfeksiyon işlemleri yapıldı. E. faecalis biyofilmleri prepare edilen kök kanallarının içerisinde 4 hafta boyunca uygulanan re-inokülasyon prosedürleri ile elde edildi. Dört haftanın sonunda her grup 20 kökten oluşan 6 gruba ayrıldı ve farklı irrigasyon protokolleri uygulandı. Bu gruplar sırasıyla; Grup 1, NaOCl (pozitif kontrol) grubu: E. faecalis biyofilmi ile kontamine edilen kök kanalları KTP lazer ile aktive edilen %5,25'lik NaOCl solüsyonu ile irrige edildi. Grup 2, Serum fizyolojik (negatif kontrol) grubu: E. faecalis biyofilmi ile kontamine edilen kök kanalları KTP lazer ile aktive edilen serum fizyolojik solüsyonu ile irrige edildi. Grup 3: E. faecalis biyofilmi ile kontamine edilen kök kanalları KTP lazer ile aktive edilen süper okside su solüsyonu ile irrige edildi. Grup 4: E. faecalis biyofilmi ile kontamine edilen kök kanalları KTP lazer ile aktive edilen 8 ppm konsantrasyonundaki ozonlu su solüsyonu ile irrige edildi. Grup 5: E. faecalis biyofilmi ile kontamine edilen kök kanalları KTP lazer ile aktive edilen %2'lik CHX solüsyonu ile irrige edildi. Grup 6: E. faecalis biyofilmi ile kontamine edilen kök kanalları KTP lazer ile aktive edilen %17'lik EDTA solüsyonu ile irrige edildi. Kök kanallarından, dezenfeksiyon uygulamalarının öncesi ve sonrası şeklinde ikiye ayrılmış olan katı besiyerine mikroorganizma koloni sayılarını incelemek için yayma ekim yapıldı ve veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirmede tek yönlü ANOVA ve Tukey testi kullanıldı. İşlem öncesi ve sonrasında biyofilm varlığını ve biyofilm eliminasyonunu taramalı elektron mikroskobunda incelemek amacıyla örnek olarak kullanılacak kökler hazırlandı ve elde edilen standart görüntüler üzerinde biyofilmlerin kapladığı yüzey alanları incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the antimicrobial efficacy of KTP laser activated irrigation solutions on intraradicular Enterococcus faecalis biofilms in invitro conditions by using scanning electron microscope. In this study 120 freshly extracted, single-rooted single canal human mandibular permanent premolar teeth were used. Sterilization and disinfection of the teeth was performed. Enterococcus faecalis biofilms were obtained into the prepared root canals in 4 weeks with the re-inoculation procedures. At the end of the 4 weeks the roots were divided into 6 groups of twenty and were treated with different irrigation protocols. These groups are; Group 1, NaOCl (positive control) group: Root canals which contaminated with E. faecalis biofilm were irrigated with %5,25 NaOCl that activeted with KTP laser. Group 2, Saline (negative control) group: Root canals which contaminated with E. faecalis biofilm were irrigated with saline that activeted with KTP laser. Group 3: Root canals which contaminated with E. faecalis biofilm were irrigated with super oxidized water that activeted with KTP laser. Group 4: Root canals which contaminated with E. faecalis biofilm were irrigated with intensity 8 ppm ozonated water that activeted with KTP laser. Group 5: Root canals which contaminated with E. faecalis biofilm were irrigated with %2 CHX that activeted with KTP laser. Group 6: Root canals which contaminated with E. faecalis biofilm were irrigated with %17 EDTA that activeted with KTP laser. It was smear-planted to solid medium which split as before and after the disinfection applications for counting microorganism colonies from root canals and data were evaluated statistically. In this statistical evaluation one way ANOVA and Tukey tests were used. Before and after the irrigation prosedures to presence and elimination of biofilm the root halves were processed for scanning electron microscopy and on the standard images biofilm coverage were examined.