Türkiye'de sigara kullanan genç bireylerin bukkal hücrelerinde genotoksik hasarın mikroçekirdek yöntemi ile belirlenmesi: Prospektif randomize kontrollü çalışma
Determination of genotoxic damage due to smoking in buccal cells of youngindividuals in Turkey by microcereal method: Prospective randomized controlled study
- Tez No: 480990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER BECEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye'de Sigara Kullanan Genç Bireylerin Bukkal Hücrelerinde Genotoksik Hasarın Mikroçekirdek Yöntemi ile Belirlenmesi: Prospektif Randomize Kontrollü Çalışma Gülis Cansu Dökmeci Danışman: Ayfer Beceren Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Amaç:Genç nüfusun sigara bağımlılığı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde halk sağlığını etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Sigara kullanımı özellikle akciğer ve baş boyun kanserlerine neden olmaktadır. Dolayısı ile mevcut araştırmalar ağız mukoza hücrelerinde tütün kullanımına bağlı kanserleşmeyi gösterebilecek girişimsel olmayan yöntemler üzerinde durmaktadır.Bu çalışmanın amacı sağlıklı sigara içicilerinin eksfoliye bukkal epitel hücrelerinde sigara kullanımının yarattığı muhtemel genotoksik hasarı gösterebilecek bir belirteç olan mikronukleus sıklığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem:Çalışmaya 18-25 yaş aralığında 25'i sigara içen 44'ü sigara içmeyen toplam 69 katılımcı dahil edildi. Katılımcılardan bukkal epitel hücreleri toplanıp lamlara yayıldı ve Feulgen tekniği ile boyandı. Her katılımcı için 3'er adet lam hazırlanıp her lamda 1000 hücre sayıldı ve hücrelerdeki ortalama mikronukleus sayısı hesaplandı. Bulgular:Her 1000 hücrede ortalama mikronukleus sayısı sigara içenlerde (4,3±2,4), içmeyenlerde (2,3±2,1) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Determination of Genotoxic Damage Due to Smoking in Buccal Cells of Young Individuals in Turkey by Microcereal Method: Prospective Randomized Controlled Study Gülis Cansu Dökmeci Advisor: Ayfer Beceren Department of Pharmaceutical Toxicology Purpose: Smoking addiction among young people is the first issues affecting public health both in developed and in developing countries. Smoking is a major cause of cancer especially lung and head and neck cancer. Therefore, research has been focused on the search for new non-invasive methodologies able to predict malignant transformation of oral mucosa cells related to tobacco smoking. The aim of this study was to evaluate the possible genotoxic damage associated with tobacco smoke in healthy smoker individuals by analyzing the micronucleus frequency in exfoliated buccal epithelial cells. Materials and Methods:The study comprises of 69 individuals in which 25 were smokers and 44 were non-smokers with an age range (18-25) years. Buccal cell samples were collected and then applied to clean microscope slides. Slides were stained by the Feulgen reaction technique. Results:Three slides were prepared for each subject and 1000 cells were evaluated per slide to determine the frequencies of micronucleus. The mean micronucleus frequencies in smokers and control groups were (4,3±2,4), and (2,3±2,1) in every 1000 cells count respectively.