Evre 3-4-5 kronik böbrek hastalığı olan kişilerde kardiyovasküler risk faktörü olarak hemogram parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of complete haemogram parameters as cardiovascular risk factor in individuals with stage 3-4-5 chronic kidney disease
- Tez No: 481036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAYABAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kardiyo-Vasküler hastalık kronik börek hastalığına sahip bireylerde önde gelen ölüm sebeplerinden bir tanesidir. Bu nedenle erken dönemde bu sebebi ortaya koymak için günlük uygulamada sık kullanılan tetkikler önem arz etmektedir. Çalışmamızda, evre 3-4-5 kronik böbrek hastalığı olan bireylerde kardiyovasküler risk faktörü olarak hemogram parametrelerinden ortalama platelet hacmi (MPV) ve nötrofil/lenfosit oranının değerlendirilmesini amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak-2015 ile Aralık-2016 tarihleri arasında Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde koroner anjiyografi yapılıp takip ve tedavi edilen 121 hasta çalışmamıza dahil edildi ve bütün veriler retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların işlem öncesi ve sonrası rutin laboratuvar verileri ile yaş, cinsiyet, ırk ve kreatinin değerlerine göre CKD-EPI formülü kullanılarak GFH değerleri hesaplandı. Sonrasında hastalar koroner anjiyografi sonucu kritik lezyon sahibi olup olmamalarına göre ve GFH değerlerine göre (evre 3-4-5 şeklinde) farklı gruplara ayrıldı ve hemogram değişkenlerindeki değerlendirmeler kıyaslandı. BULGULAR: GFH değerlerine göre gruplandırılma sonrası evre 3-4-5 gruplarındaki hasta sayısı sırasıyla 86, 19 ve 16 olarak saptandı. Evre 4 grubunun anjiyografik kritik lezyon varlığı Evre 3 ve Evre 5 grubundan anlamlı derecede düşük bulundu. Koroner anjiyografi sonucunda kritik lezyona sahip hasta grubunun MPV ve MPV/ Trombosit Sayısı ortalamaları kritik lezyona sahip olmayan gruptan yüksek bulundu. Bununlar birlikte GFH evrelemesine göre ayrılan gruplamada gruplar arası MPV ortalamalaır açısından fark saptanmadı. Çalışmamıza esas teşkil eden ikinci parametre olan NLR değerlendirildiğinde kritik lezyon varlığı/yokluğu grupları arasında fark gözlemlenmedi. GFH evrelerine göre ayrılan gruplamada, Evre 3 grubunda NLR Evre 4 grubuna göre düşük bulundu, diğer gruplar arasındaki kıyaslamada anlamlı farklılık gözlenmedi. SONUÇ: Kronik böbrek hastalığına sahip altta yatan ciddi koroner arter hastalığı olan hastaların hemogram parametrelerinden MPV (Ortalama Platelet Hacmi) ve MPV/Trombosit Sayısı anlamlı şekilde artmış ancak NLR (Nötrofil/Lenfosit Oranı) değerinde anlamlı artış saptanmamıştır. Bunların sebepleri ve toplumsal olarak anlamlı prediktif değere sahip olup olmadığı sonucuna varmak için bütün bu parametrelerin daha kapsamlı ve uzun süreli şekilde değerlendirildiği bilimsel araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Cardiovascular disease is one of the leading cause of death in patients with chronic kidney disease. Therefore, commonly used blood tests in daily routine are important to reveal this cause. In our study, we aimed to evaluate mean pletelet volume (MPV) and neutrophil/lymphocyte ratio out of complete blood count tests as a cardiovascular risk factor in patients with stage 3-4-5 chronic kidney disease. MATERIAL AND METHOD: 121 patients were included in the study, who had coronary angiography between January-2015 and December-2016 and were under follow-up for treatment in Bagcilar Research and Training Hospital. All the data in the study was evaluated retrospectively. GFR levels of the patients were calculated by using CKD-EPI formula which includes their age, gender, race, pre- and post- procedurel creatinine levels and routine laboratory data. Then, patients divided into groups according to the presence of severe lesions in coronary angiography and GFR stages (as stage 3-4- 5). At the end evaluation in complete blood count test parameters were compared. RESULTS: After seperating the patients into groups according to their GFR levels, patient numbers in the groups of stage 3, 4, and 5; found as 86, 19, and 16 respectively. Angiographic presence of severe lesions found significantly lower in the group stage-4 than the groups stage-3 and stage-5. 'Mean MPV count' and 'mean MPV/Platelet count ratio' found significantly higher in the group of patients who have severe lesions in coronary angiography than the group who have not severe lesions. Nonetheless no significant difference found in mean MPV count among the groups according to GFR levels. As a second important parameter in our study, NLR levels were evaluated and there was no significant difference among the groups according to presence of severe lesions in coronary angiography. According to GFR stages, NLR levels found significantly lower in the stage-3 group than the stage-4 group and there was no significant difference in comparison among the other groups. CONCLUSION: For the chronic kindey disease patients who have underlying severe coronary artery disease, among the complete blood count test parameters, significant increase found in MPV and MPV/Platelet count; but no significant increase found in the NLR levels. There is necessity of more extensive and long-term scientific researches which evaluates these parameters in order to introduce the causes for these results and to arrive at a conclusion that whether these have significant predictive values for the community or not.