Sol ventrikül sistolik fonksiyonu korunmuş sol dal bloklu olgularda kalp yetersizliği'nin ekokardiyografik ve biyokimyasal prediktörleri
Echocardiographic and biochemical predictors of heart failure in patients with left bundle brunch block and preserved left ventriculer systolic function
  1. Tez No: 481035
  2. Yazar: İLYAS MAKCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Sol dal bloklu olguların genel toplumdaki prevalansı %0.16 ile %1.5 arasında değişmektedir. Epidemiyolojik çalışmalar sol dal blokunun (LBBB), sol ventrikül (LV) fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilediğini ve kardiyak mortalite açısından bağımsız bir risk faktörü olduğunu ortaya koymuştur. Sol ventrikül sistolik disfonksiyonu olan hastalarda LBBB ile ilgili yapılmış bir çok çalışma olmasına karşın sol ventrikül sistolik fonksiyonları korunmuş izole LBBB'si olan hastalarda LV sistolik fonksiyonları ve sağ ventrikül (RV) boyut ve fonksiyonları ile ilgili kısıtlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, LV sistolik fonksiyonları korunmuş hastalarda, LBBB'nin LV sistolik fonksiyonları ve RV fonksiyonları üzerine olan etkisini ekokardiyografik ve biyokimyasal parametreler aracılığıyla araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümüne 2015-2017 tarihleri arasında başvuru yapan, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) %55'in üzerinde olan, New York Heart Association (NYHA) LBBB kriterlerine uyan, QRS≥120 milisaniye olan 61 hasta dahil edildi. Hastaların tüm demografik bilgileri kaydedildi ve laboratuar verileri çalışıldı. Hastaların elektrokardiyografileri (EKG) çekilerek QRS süreleri hesaplandı. Ekokardiyografik olarak LV sistolik ve diyastolik parameterleri, sağ ventrikül sistolik fonksiyonları ve çapları değerlendirildi ve altıncı ayda elektrokardiyografik, ekokardiyografik incelemeler ve laboratuar tetkikleri tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: The prevalance of left bundle brunch block (LBBB) is %0.16-%1.5 in general population. Epidemiological studies suggested LBBB inversely affects the function of the left ventricle (LV) and LBBB is an independent risk factor of cardiac mortality. Many studies have been performed to examine the effect of LBBB on patient with left ventricle systolic disfunction but there have been a few studies that characterize the left ventricular and right ventricular (RV) function in patient with LBBB and baseline preserved left ventricular ejection fraction (LVEF). The purpose of this study is therefore to investigate effects of LBBB on systolic functions of left ventricle, functions and diamaters of right ventricle in patients with preserved LVEF with echocardiographic measurements and biochemistrical parameters. Material and Methods: 61 patients admitted University of Health Sciences Adana Numune Training and Research Hospital Department of Cardiology between 2015-2017 who had electrocardiographic criteria of LBBB (The criteria set by the Criteria Committee of the New York Heart Association used to interpret LBBB) and LVEF >%55 were included in this study. Demographic and laboratory data of all patients were recorded. 12 lead Electrocardography (ECG) was recorded from all patients and ECG's were analyzed for QRS duration. Echocardiographic examination were performed in all patients. Echocardiographic parameters of left ventricular systolic and diastolic function and right ventricular function and diamaters were evaluated. All patients had second evaluations a mean period of six months later and all electrocardiographic, echocardiographic measurements and laboratory test results were recorded.