Hâzâ kitâb-ı Fasd-Nâme-i Şâhî (h.1035-m.1629)
Hâzâ kitâb-i Fasd-nâme-i Şâhî (h.1035-m.1629)
  1. Tez No: 481423
  2. Yazar: RABİA BATAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TAŞTEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Tarih, Medical History and Ethics, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, günümüz insanlarının faydalanıp istîfâde etmelerini sağlamak amacıyla, 1626 yılına ait kan aldırmaya dair yazılmış olan“Fasd-Nâme-i Şahî”adlı yazma eser transkribe edilmiştir. Kan aldırma yüzyıllardır kullanılan bir tedavi şekli olmakla beraber, yapılan çalışmalar incelendiğinde de, hemen hemen tüm uygarlıklar tarafından kullanılan bir tedavi şekli olduğu görülmektedir. Kan aldırmanın nasıl yapıldığının tarifi, faydaları ve uygulanacak zamanların vakitleri bu çalışmanın bir diğer ana öğesini oluşturmaktadır. Geleneksel tıp tarihi incelendiğinde, Hipokrat, Calinos (Galen) ve İbn-i Sina'nın da kan aldırmayı yaygın bir tedavi medotu olarak kullandığı gözler önüne serilmiştir. Yüzyıllardır uygulanagelen bu tedavi şeklinin Selçuklular ve Osmanlılar tarafından da kullanıldığını bilinmektedir. Osmanlı Türkçesi ile yazılmış bu eser günümüz Türkçesine çevirilerek, geçmişte uygulanagelen bu tedavi şeklinin günümüz ve gelecekte de uygulanabilir tedavi metodu olabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a written manuscript related blood cupping, of the year 1626, has been transcribed to enable today's people to take advantage of it. As well as cupping a treatment method used for centuries, records also reveals that this form of therapy is used by almost all civilizations and mankind. The recipe of the treatment; its benefits; and the implementation times at which it provides better results constitute another main element of this study. When examining the history of medicine, Hippocrates, Calinos (Galen) and Ibn Sina has demonstrated that the use of blood cupping as a common treatment. To know that this form of treatment used for centuries challenged by the Ottoman and Seljuk making it an attractive research field for a historian. This work is translated from a manuscript in Ottoman Turkish to modern Turkish and its aim is both to present the spread of this form of therapy and offer a healthy lifestyle among people.