Kazanlı Abdullah Battal Taymas (1883-1969): Hayatı ve eserleri
Kazanlı Abdullah Battal Taymas (1883-1969): His life and works
  1. Tez No: 481424
  2. Yazar: ŞİNASİ İNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADİ SÜLEYMAN KUCUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Abdullah Battal Taymas, Kazan Tatarlarından 1883-1969 yılları arasında yaşamış önemli bir tarihçi, edebiyatçı, düşünür ve gazeteci olup yaşamı hakkında bugüne kadar geniş kaynaklara dayanan bir araştırma yapılmamıştır. Doğup büyüdüğü İdil-Ural bölgesi (Rusya), eğitim için gittiği Mısır, Rusya'dan kaçarak iltica ettiği Finlandiya ve en son olarak da ömrünün geri kalan kısmını geçirmiş olduğu Türkiye'de pek çok eser neşretmiş ve makaleler yazmıştır. Bu kadar farklı ülkede ve farklı dillerde (Tatarca, Arapça, Türkçe) vermiş olduğu eserleri derleyerek onu her yönüyle ortaya koymak güç olsa da buna gayret etmeye çalıştık. Araştırmamızda Türkiye'de vermiş olduğu eserlerin yanısıra Kazan Federal Üniversitesi ve Tataristan Cumhuriyeti Milli Kütüphanesinde onun hakkında yazılanlar ve Rusya'da yaşadığı dönemde yazmış olduğu kitaplar ile gazete makalelerini de tarayarak onun hem yaşamı hem de tarihçi, edebiyatçı, dilci ve eğitimci yönlerini tam olarak ortaya koymaya gayret ettim. 1969 yılına kadar süren ve 90 yıla yaklaşan uzun yaşamının son yılına kadar pek çok konuda eserler ve makaleler yazmak ve araştırmakla geçen bir ömrü her yönüyle anlatmak kolay olmasa da bu çalışmamın onun hakkında yapılmış en kapsamlı çalışma olması için gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abdullah Battal Taymas was important historian, literateur, author and thinker lived between 1883-1969 at Kazan. And he has not been studied yet extensive before as this thesis focused on. His birthplace and youth age have passed at Idil-Ural region where in Russia today. Then he has been at Egypt for education. After then he flied from Russia to Finland. At last, lived in Turkey untill death where he wrote lots of articles and books. As he lived very different countries and write lots of languafes that Arabic, Tatar and Turkish, these make hard to indicate his caracter. So I tried to show him. This thesis hardly revealed some articles about him at Kazan University and at Turkey. I critized his articles and books about his life at Russia where he wrote them. And also I andeavour to show his historian, literatour, philologist and lecturer caracter by the different sources. It was not easy for studying 90 years old persons life who published articles and books untill the end of 1969. His life has over with write and search. But I can claim fort his thesis is the most coperehensive study about his life.