Social comparison as a determinant of self-presentation
Öz-sunumun belirleyicisi olarak sosyal karşılaştırma
  1. Tez No: 481497
  2. Yazar: SILA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Sosyal varlık olarak insan, iletişim kurduğu kişilerde genellikle en iyi izlenimi yaratmaya çalışır. Diğer durumlarda ise, kendine herhangi bir açıdan faydalı olacağını düşündüğü izlenimi yaratmaya çalışır. Bu öz-sunum davranışı bilinçli ya da otomatik olabileceği gibi, durumsal belirleyiciler tarafından etkinleştirilebilir ve birtakım kişilik özellikleriyle ilişkilidir. Bunların yanında sosyal karşılaştırma eğilimleri de öz-sunum ile ilişkili olabilir. Kişiler sıklıkla kendilerini, becerilerini, fikirlerini, görünümlerini, başarılarını ve birçok başka özelliklerini diğer insanlarla karşılaştırırlar. Klasik sosyal karşılaştırma kuramında Festinger (1954), kişinin kendini yalnızca benzer olanlarla karşılaştırdığını ve karşılaştırma sonunda ya kendini ya da karşı tarafı değiştirmeye veya karşılaştırma yapmayı bırakmaya itebileceğini önermektedir. Bu çalışmada, ilk olarak, kişinin kendini yalnızca benzerleriyle karşılaştırdığı hipotezi sınanmıştır ve kişinin kendinden çok daha iyi ve çok daha kötülerle de karşılaştırma yapabileceği önerilmiştir. İkinci ve esas olarak, sosyal karşılaştırmanın kişinin kendinden daha iyi olana yakınmış gibi davranması ya da kendinden daha kötüden uzakmış gibi davranması gibi sonuçları olabileceği test edilmiştir. Böylece Festinger'ın sosyal karşılaştırma sonucunda öngördüğü üç çözüme ek bir çözüm önerilmiştir. Bu durumda, sosyal karşılaştırmanın öz-sunum ile ilişkili olacağı beklenmektedir. Bu iki geniş hipoteze ek olarak, her karşılaştırma yönünün farklı öz-sunum eğilimleriyle ilişkili olacağı ve bu ilişkinin HEXACO kişilik özellikleri ve benlik kavramı netliği tarafından düzenleneceği önerilmektedir. Genel olarak, düzenleyici değişken hipotezleri dışındaki hipotezler desteklenmiştir. Sonuçların değerlendirilmesi ve gelecek çalışmalar için öneriler son kısımda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As social beings people usually try to project the best image of themselves on their interaction partners. On other occasions, they try to create the image that they think will be advantageous for them in a certain way. These self-presentational efforts may be conscious or automatic, and may be triggered by some situational determinants and be associated with some personality characteristics. Besides, social comparison tendencies may also be associated with self-presentation. People often compare themselves, their abilities, opinions, appearance, accomplishments, and many others with that of the other people. The classical social comparison theory suggests that individuals compare themselves to only similar others, and the outcomes of these social comparisons lead people to either change themselves or the comparison target to reduce the discrepancy, or cease comparison. In the current thesis, first, the hypothesis that people only compare themselves with the similar others was challenged, and comparison with extremely-better and extremely-worse individuals was investigated. Secondly, the main hypothesis that social comparison may also result in pretending as if you are closer to the better-off others or more different than the worse-off others, but not only changing oneself or the comparison target was studied. Therefore, social comparison orientation should be associated with higher self-presentation tendency. Besides these two broad hypotheses, it was suggested that each comparison direction would lead to different self-presentational strategy, and this relationship would be moderated by the personality traits of honesty/humility, emotionality, extraversion, agreeableness, conscientiousness, and openness measured with HEXACO-PI-R, and the self-concept clarity of the individuals. Overall, the hypotheses were supported, except the moderation hypotheses, and the implications and future directions were discussed.